90 Ülke’de Binlerce İnsanla Birlikte

90 Ülke’de Binlerce İnsanla Birlikte

#İklimİçinSesVer!

A+A-

Küresel iklim değişikliği, bugün insanlığın topyekün karşısında duran en büyük sorun. Bilimsel raporlar, sivil toplum kuruluşlarının gözlemleri ve doğrudan insanların günlük yaşam deneyimleri bu sorunun her geçen gün yakıcılığını arttırarak bize doğru yaklaştığını ve bizi içine çektiğini gösteriyor. Küremiz ısınıyor ve her yıl, bir önceki yıldan daha sıcak oluyor. Buzullar eriyor, okyanuslardaki bazı ada devletleri suların yükselmesinden dolayı binlerce yıldır yaşadıkları evlerini terk etmek zorunda kalıyor. 

 

Bu işin “acı ama gerçek” kısmı. Bir de yaklaşmakta olan ve hatta rüzgarını yavaş yavaş yanağımızda hissettiğimiz fırtınaya karşı duranlar, bu fırtınayı önlemek için çalışanlar, fırtınanın en az zararla atlatılması için didinenler var. Günlük yaşam pratiklerini değiştirerek, politikacılardan daha kapsamlı ve radikal değişiklikler isteyerek, ülke politikalarını etkilemeye çalışarak bunu yapıyorlar ve küresel iklim değişikliğinin durdurulması için bulabildikleri her ortamda ses çıkartıyorlar.

 

Bu sesin en yüksek çıktığı ve daha da yüksek çıkması gereken yerlerse kentler. Çünkü elimizdeki her türlü bilgi gösteriyor ki; küresel iklim değişikliği kent bazlı bir olumsuzluk. Yoğun kentleşme ve kentleşmenin getirdiği sanayileşme ile başlıyor iklim değişikliğinin hikayesi ve eğer bu hikayeyi terse çevireceksek yine bunun mekanı kentler olacak. Küresel bir sorunla karşı karşıyayız ama onu durdurmanın yolu kentlerden geçiyor. 

 

İşte yaşanan iklim krizi hakkında yerel yönetimlerin dikkatini çekmek isteyen iklim hareketi gönüllüleri, 8 Eylül Cumartesi 90’a yakın ülkede 800’e yakın etkinlikle İklim için Ses Ver’ecekler. Kaliforniya’dan, Pasifik Adaları’na, Tayland’dan Türkiye’ye, Kanada’dan Nijerya’ya, dünyanın dört bir yanında binlerce hatta onbinlerce insan; küresel bir soruna karşı küresel bir eylem düzenleyecekler. Çünkü iklim değişikliği sınır tanımıyorsa; iklim değişikliğini durdurmak isteyenler de sınır tanımamalı ve tanımıyor da.

Gönüllüler neler yapacak 8 Eylül’de? Forumlar, film gösterimleri, paneller, sokak etkinlikleri ve daha bir dolu etkinlik. Hepsinin amacı ise tek. İklim değişikliğine karşı sorumluları kalıcı önlem almaya davet etmek. Çünkü kritik vakit yaklaşıyor ve bu vaktin geçirilmesi çok büyük sorunlara yol açabilir.

 

Peki, neden 8 Eylül tarihi seçildi? Çünkü 12-14 Eylül tarihlerinde iklim değişikliğinin tarihsel olarak en büyük sorumlusu olan ABD’nin Kaliforniya kentinde Küresel İklim Eylem Zirvesi gerçekleşecek. Bu tip zirveler kararlar alınması için önemli zeminler ve öncesinde yapılacak bu eylem de insanlığın sesini “zirveye” ulaştırmayı amaçlıyor.

 

Kentler dedik; konu kentler olunca iyi örneklerle de karşılaşıyoruz. Küresel olarak bakarsak New York, Paris, Stockholm gibi kentler bu mücadelenin başını çekiyorlar ve çağdaş kent anlayışına ışık tutuyorlar. Türkiye’de de bu konuda ilerleyen kentler, ilçeler var. İzmir’de Karşıyaka, Bursa’da Nilüfer, Eskişehir’de Tepebaşı bunlardan bazıları. En büyük kentimiz İstanbul’a geldiğimizde de Kadıköy ve Avcılar Belediyesi’nin çalışmalarını görüyoruz. Örneğin; Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli’nin şu sözleri Avrupa’nın önemli kentlerini yöneten hemcinsleri gibi bir kadın belediye başkanının bu konuda öncülük edebileceğini gösteriyor: “Belediyeciliğin standartlarıyla çalışmamızı sürdürürken bizim ilk standartlarımızdan birisi çevre dostu, doğa dostu belediyecilik yapmak oldu. O nedenlede belediyenin yapmış olduğu hizmetlerin küresel ısınmayı körükleyebileceği gibi tam tersine bunu önleyeceğini de gördük. İşte burada standartlar ve bir anlayış koymalıyız. Küresel ısınmayı önlemek için ne yapılır? Hekim perspektifiyle baktığınızda koruyucu önlemler acil önlemler, tedavi edici önlemler ve rehabilite edici önlemlerdir. Bizim hizmetlerimizin hepsinde hem korumak gereği hem de problemi önlemeye yönelik tedbirlerin alınması bir bütündür. Bilinçlendirme, geri dönüşüm ve yenilenebilir enerjiye dönüşüm belediyeler için olmazsa olmaz gerekliliklerdir.”


Peki, 8 Eylül’de nerelerden “İklim İçin Ses Ver”ebilirsiniz? İstanbul'da Kadıköy Kalamış Parkı ile Sarıyer Kilyos ve Reşitpaşa'da, Bursa'da Nilüfer Müzik Festivali'nde, İzmir'de Seferihisar Pazar Yeri'nde, Antalya Kaş Merkez'de ve Alakır Vadisi'nde, Adana'da Abidin Dino Sanat Parkı'nda Kırklareli Merkez Yayla Parkı'nda, Eskişehir Odunpazarı Meydanı'nda, Balıkesir Ayvalık İsmet İnönü Kültür Merkezi ile Altınoluk Antandros Parkı'nda ve Çanakkale Güzelyalı Halk Plajı'nda ve Kazdağları'nda gerçekleştirilecek etkinlikler söyleşiler, film gösterimleri, bisiklet turları, atölyeler katılmak için bizleri bekliyor. 

 

İklim değişikliği küresel bir sorun! Küresel soruna küresel bir çözüm için tüm insanlıkla birlikte 8 Eylül’de #İklimİçinSesVer!

http://iklimicinsesver.org

Bu haber toplam 955 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.