Argüden Yönetişim Akademisi, belediyelerin karnesini değerlendirdi

Argüden Yönetişim Akademisi, belediyelerin karnesini değerlendirdi

Argüden Yönetişim Akademisi Araştırma Programları Yöneticisi Dr. Fatma Öğücü Şen ve Yerel Yönetişim Uzmanı İnan İzci, Celal Toprak’ın sunduğu Kent ve Yaşam programına katıldı.

A+A-

Geçtiğimiz günlerde Argüden Yönetişim Akademisi tarafından hazırlanan ‘Vatandaş Bakışıyla’ İstanbul İlçelerinin Belediye Yönetişim Karnesi başlıklı çalışma İstanbul’da Pera Müzesi Oditoryumu’nda düzenlenen bir toplantı ile kamuoyuna duyuruldu. Ardından Celal Toprak'ın Kanal Ekonomi'de yaptığı Kent ve Yaşam programına konuk olan projeyi hazırlayan uzmanlar çok önemli bilgiler paylaştı. 

İstanbul’daki 37 ilçe belediyesindeki yönetişim uygulamalarının  vatandaşların ulaşabileceği verilerle değerlendirildiğini belirten uzmanlar konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı: 

“Vatandaş odaklı, bağımsız, veriye dayalı bir çalışma”

 Dr Fatma Öğücü Şen: Yaptığımız çalışma vatandaş üzerinden gerçekleştirilmiş bağımsız ve veriye dayalı bir projedir. Vatandaşın yaşam kalitesini yükseltmek için yola çıktık. Vatandaşın kamu kurumlarında en sık temasa geçtiği yerel yönetim birimi belediyelerdir. Bizde Argüden Yönetişim Akademisi olarak belediyelere dokunmak istedik. Çalışmamızda vatandaşı merkeze koyduk. Stratejik plan, faaliyet raporu, performans raporu, bütçelerde dahil olmak üzere 14 alt dal şeklinde inceledik. Açık ve şeffaf bir çalışma yaptık. Mayıs ayında elde ettiğimiz verileri internet üzerinden paylaşacağız.

“Belediyeler için yönlendirici bir klavuz niteliğinde”

Yerel Yönetişim  Uzmanı İnan İzci: İyi Yönetişim Danışmanı Fikret Toksöz liderliğinde gerçekleştirdiğimiz çalışma yaklaşık olarak 10 ay sürdü. Belediyelerin yönetme iklimlerini, kültürlerini ne derecede yönetişim ilkeleri doğrultusunda yaptığını ölçtük. Aslında biz çalışmayı vatandaş adına yaptık. Bir kılavuz oluşturduk. Belediye yönetimleri bu kılavuzu kullanarak vatandaşla kuracağı ilişkiyi daha açık,şeffaf hale getirebilirler.  Hangi vatandaş grubuyla ne tür ilişkiler kurarsa daha başarılı olur, tekrar seçilme şansı nedir, hizmet memnuniyeti nasıl artılır bu kılavuzda bunları bulabilecekler.Belediyelerin çalışmalarını tek tek inceledik.  Avcılar Belediyesi Kent Konseyi’nde kadın, genç, çocuk ve mahalle meclisleri kurulmuş. Bu bizim için önemliydi. Farklı sosyal gruplarla ayrı ayrı istişare ediliyor. Bu katılımı daha da demokratik hale getiriyor. Bağcılar Belediyesi’ne bakacak olursak kamunun bütün kaynaklarını mahalleli için harekete geçirmiş.” dedi

Bu haber toplam 346 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.