‘Arkeolojik miras yok olacak'

‘Arkeolojik miras yok olacak'

Reel Haber Ajansı- TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi'nin Kanal İstanbul Projesi ile yapılaşmaya dikkat çekmek amacıyla düzenlediği ‘Kanal...

A+A-

Reel Haber Ajansı- TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi'nin Kanal İstanbul Projesi ile yapılaşmaya dikkat çekmek amacıyla düzenlediği ‘Kanal İstanbul Teknik Gezisi’ kapsamında yer alan Bathonea Antik Kenti'ndeki arkeolojik mirasın da yok olacağına dikkat çekildi.

 

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası, İstanbul Kent Savunması, Kuzey Ormanları Savunması üyeleri ile birlikte ‘Kanal İstanbul Teknik Gezisi’ düzenledi. 25 kişilik grup, kuşların üreme merkezi konumundaki, Kanal İstanbul ile yok olacak Küçükçekmece Lagünü'nü gezdi. Aslında bataklık olan alanda kuşları ürkütmemek için kuş gözlemcileri teleskoplarla büyük Karabatak, sakarmeke, uzunbacak, küçük ak balıkçıl, gri balıkçıl, şahin, saz delicesi, akkarınlı ebabil, kır kırlangıcı, leylek, küçük karga, serçe, saksağan gibi kuşları gözlemledi.

Kuş Gözlemcisi Dilek Geçit, Kanal İstanbul Projesi ile binlerce kuşun etkileneceğine dikkat çekerek "Karaburun ve Terkos’un kuzeyindeki Karadeniz kıyısının doldurulması ve üzerinde planlanan liman vb. tesisler göçte Karadeniz’i aşan otucu ve kiyi kuşları için büyük tehdit oluşturacak ve ölümlerine sebep olacak” dedi.

BATHONEA'DAKİ ARKEOLOJİK MİRAS TEHLİKEDE

Grupta bulunanlar Kanal İstanbul Projesi ile yapılaşmaya açılacak tarihi Yarımburgaz Mağarası'na da giderken Hitit izinin İstanbul’da ilk ortaya çıktığı, Akdeniz ile Karadeniz arasındaki ticaret ağını aydınlatan Bathonea ile tarihteki Avrupa'ya geçiş  yolu üstünde konaklanılan Yarımburgaz Mağarası'na gitti. Arkeolog Berna Polat, Avcılar'da kazı çalışmaları yapılan ve Avcılar Belediyesi'nin de katkıları ile koruma altında tutulan özellikle antik Bathonea kentinde bulunan kazı çalışmalarında henüz ilk yıllarda bulunan arkeolojik miras tehlike altında olduğunu söyledi.

Çevre Mühendisleri Odası Üyesi Raşit Fırat Deniz, "Kanal İstanbul, katil projelerin odağı olmuş durumda. Katil projelerin kıskacındaki su kaynakları ve havzalar yok edilirken, İstanbul’un ciğerleri olan Kuzey Ormanları orman vasfından çıkarılıp imara açılıyor. Katil projelerin planlandığı bölgelerde yaşayan halkın temel geçim kaynağı olan tarım ve mera alanları imara açılıp, bölge halkına yaşam alanlarını terk etmek dışında bir seçenek bırakılmıyor. Kanal İstanbul Projesi, 3. Havalimanı Projesi, kentsel dönüşüm projeleri ve benzeri yaşamı katledecek mega projelerin ivedilikle durdurulması, iptal edilmesi, bu projelerin tehdidi altında olan Küçükçekmece Lagün havzasının ekolojik yapısının, biyoçeşitliliğin, yaşam belleğinin korunması, yaşamın sürmesi için zorunluluktur” dedi.

Bu haber toplam 326 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.