Aya Yorgi Koyu'na imar izni

Aya Yorgi Koyu'na imar izni

"Dünyada görülmesi gereken 100 yer” arasında bulunan Aya Yorgi Koyu’nun imara açıldı.

A+A-

İzmir Çeşme’nin Dalyan mahallesinde doğal sit alanları yeniden belirlendi. Aya Yorgi Koyu’nun da bulunduğu bölgenin sit derecesi düşürülerek yapılaşmaya açılırken  Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç " Hiçbir zaman yapılaşmadan yana olmadım,yargıya başvuru haklarımızı kullanacağız" dedi. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Türkiye genelinde sit sınırlarını yeniden belirliyor. İzmir Çeşme’nin Dalyan Mahallesi’nde yeni sınırlar dünkü Resmi Gazete’te açıklandı.

Birgün’den Nurcan Gökdemir’in haberine göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 12 Haziran tarihinde aldığı bir kararla üzerinde uzun zamandır yapılaşma tartışmaları yaşanan doğal sit alanı olan Dalyan Mahallesi’nin yapılaşmayı kolaylaştıracak şekilde sit derecesini yeniden belirledi. Milyonlarca metrekare büyüklükle tarif edilen bölgenin koruma derecesi “Nitelikli Doğal Koruma Alanı” ve “Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı” olarak tescil edildi. Tescil kararı 18 Haziran’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın internet sitesinden duyuruldu.

2015 YILINDA GÜNDEME GELMİŞTİ

Çeşme’nin “Dünyada görülmesi gereken 100 yer” arasında bulunan Aya Yorgi Koyu’nun imara açılacağı söylentileri 2015 yılında da gündeme geldi. Verilen çevre mücadelelerinin ardından Aya Yorgi’nin değil yanındaki “Taşlık mevkii” olarak bilinen Hacettepe Koyu’nun sit derecesi “tercihli turizm ve konut yerleşim alanı” dönüştürüldü. Zaman zaman gündeme gelen yarımadanın büyük bölümünün yapılaşmaya açılması girişimleri seçimlere kısa süre kala yeniden gündeme geldi ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin “Olur” u ile hayata geçti.

Bakanlığın kararı ile milyonlarca metrekare ile ifade edilen çok geniş bir alan turizm ve barınma amacı ile yapılaşma yapılabilmesine olanak sağlayan “Sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı” olarak ilan edildi. Yine bakanlık kararınca, yarımadada üç küçük bölge yapılaşma yasağı kapsamında tutuluyor.  Küçük bir bölgenin sit derecesi de günübirlik turizm faaliyetleri, kamp alanı ve bungalov inşaatlarının yapılabileceği “Nitelikli doğal koruma alanı” olarak yeniden belirlendi.

YARGIYA BAŞVURU HAKKIMIZI KULLANACAĞIZ 

Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, seçim telaşı içinde ayrıntılı inceleme olanağı bulamadıklarını belirttiği karar ile ilgili olarak BirGün’e şu açıklamayı yaptı; “Ben çok uzun yıllardır bölgede belediye başkanlığı yapıyorum. Hiçbir zaman yapılaşmadan yana olmadım, planların en küçük ayrıntısına kadar yapılmasını, cumba genişliği, pencere büyüklüğüne kadar tarif edilmesini ilke olarak benimsedim. Şimdi yapılan bu değişikliğin imar planları için bize gelecekler. Planlar birlikte yapılacak, o süreçte itiraz, yargıya başvuru haklarımızı kullanacağız.

Bu değişiklikle uzun yıllardır istedikleri bölgeyi turizme ve yapılaşmaya açma hayallerini gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Bu kararla çok büyük bir alan turizme ve imara açılıyor. Aya Yorgi Koyu’nun da içinde bulunduğu tüm bölge üç noktası hariç yapılaşmaya açılacak. Bölgenin doğal yapısının yok edilmesini önleyecek tüm girişimlerde bulunacağız.”

Bu haber toplam 1382 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.