Ayarında karbonhidrat ölüm riskini azaltıyor

Ayarında karbonhidrat ölüm riskini azaltıyor

25 yıllık araştırmanın sonuçları belli oldu: Enerjisinin yüzde 50-55'ini karbonhidrattan alanlarda ölüm riski daha az!

A+A-

ABD’de binlerce kişiyle yapılan 25 yıldır süren bir araştırma, çok düşük karbonhidratlı beslenmenin yaşam beklentisini 4 yıla kadar düşürebileceğini ortaya çıkardı. Uzun yıllardır düşük karbonhidratlı diyetlerin, bazı hastalık risklerini azaltabileceği öne sürülüyordu. Ancak bu yeni çalışma, karbonhidrat tüketiminin ılımlı bir şekilde azaltılmasının ya da etten bitkisel protein ve yağlara geçilmesinin daha sağlıklı olduğunu gösteriyor.

ILIMLI KARBONHİDRAT TÜKETİMİ DAHA SAĞLIKLI

Sonuçları bilim dergisi Lancet Public Health’de yayımlanan araştırma kapsamında 45-64 yaş grubundaki 15,428 kişiye tükettikleri yiyecekler ve içeceklerle, porsiyonlarının büyüklüğü soruldu. Uzmanlar, verilerden bu kişilerin karbonhidrat, yağ ve proteinden aldıkları kalori oranını hesapladı. Bu kişilerin 25 yıl izlenmesinden sonra enerjilerinin yüzde 50-55’ini karbonhidratlardan alanların ölüm risklerinin, hem düşük hem de yüksek oranda karbonhidratlarla beslenen kişilere kıyasla biraz daha az olduğu ortaya çıktı.

Araştırmacılara göre, ılımlı derecede karbonhidrat tüketen kişiler 50 yaşından sonra ortalama olarak 33 yıl daha yaşıyor. Bu kişilerin, enerjilerinin yüzde 30 ya da daha azını karbonhidratlardan alanlardan (çok az karbonhidrat tüketen grup) dört yıl, yüzde 30-40 karbonhidrat tüketenlerden (az karbonhidrat tüketen grup) 2.3 yıl, yüzde 65 ve daha fazla karbonhidrat tüketenlerden de (yüksek oranda karbohidrat tüketen grup) 1.1 yıl daha fazla yaşadıkları belirtiliyor.

BİTKİSEL PROTEİN ÖLÜM RİSKİNİ AZALTIYOR

Uzmanlar, son araştırmada, hayvansal protein ve yağlara dayalı düşük karbonhidratlı beslenmeyle, bitkisel protein ve yağlara dayalı düşük karbonhidratlı beslenmeyi de kıyasladı. Araştırmanın sonuçları, karbonhidrat yerine sığır eti, kuzu eti ve domuz eti ve peynir tüketmenin ölüm riskini az bir oranda artırdığına işaret ediyor. Karbonhidrat yerine baklagiller, fındık-fıstık gibi protein ve yağ tüketenlerin ölüm riski daha az. Düşük karbondihratlı beslenmeyi tercih eden bir kişinin, karbonhidrat yerine bitkisel protein ve yağları tüketmesi, uzun vadede sağlıklı yaşlanmayı sağlayacağı da araştırmanın sonuçları arasında. (BBC Türkçe)

 

 
Bu haber toplam 626 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.