Başkan Handan Toprak Benli Bonjour dergisi kapağında

Başkan Handan Toprak Benli Bonjour dergisi kapağında

Sosyal demokrat belediyecilik anlayışı ve doğa dostu projeleri ile adını sıkça duyuran Marmara’nın tek belediye başkanı  Handan Toprak Benli'yi, Bonjour...

A+A-

Sosyal demokrat belediyecilik anlayışı ve doğa dostu projeleri ile adını sıkça duyuran Marmara’nın tek belediye başkanı  Handan Toprak Benli'yi, Bonjour dergisi kapağına taşıdı. 

Avcılar’ı insani gelişiminde Dünya’nın 22. Sırasına taşıyan birbirinden çarpıcı projeleri ile ön plana çıkan Dr.Handan Toprak Benli projelerini  Bonjour dergisine anlattı.

Avcılar’ı turizmin cazibe merkezi haline getirecek olan “Bathonea Arkeopark” projesine yer verilen röportajda başkan Handan Toprak Benli, dört yıllık icraatlerini ve önüne koyduğu hedefleri anlattı.

Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli, Bonjour Dergisi'nde yer alan 5 sayfalık röportajında, Avcılar'da "Çocuk, genç, kadın, yaşlı, engelli dostu" belediyecilik yapma hedefi ile yola çıktıklarını, bütün dezavantajlı grupları gözetmeyi ilke olarak benimserken kurumsal yapıları oluşturma yoluna gittiklerini anlattı. Avcılar’ın birinci derece deprem bölgesinde bulunduğunu göz önüne alarak 10 mahalleden büyük bölümü için imar planı hazırladıklarını ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne onay için gönderdiklerini hatırlatan Dr. Toprak Benli, "Üzerimize düşen görevi yaptık. Kabul edilen imar planlarıyla birlikte binalarımızın yenileriyle yer değişmesini sağlıyoruz. Diğer yapmış olduğumuz imar planlarıyla birlikte çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 4 yıl sonuçta hedeflediğimiz gibi geçti" dedi.

Avcılar Belediye Başkanı, nüfusu 450 bini bulan ilçeyi geleceğe hazırlamak için kolları sıvadıklarını ifade ederken "Avcılar şu anda pistten havalanacak uçak gibi projeleriyle uçmaya hazır. Bunun en başında da İstanbul’a nefes aldıracak insanları mutlu edecek 'Bathonea Arkeopark Projesi" dedi.  Başkan Dr. Handan Toprak Benli, Bathonea Arkeopark Projesi'nin 100 bin insana yeni iş alanı açacağını, 400 hektar alanda yapılacak projenin hayata geçmesiyle dünyanın birçok kentlerinden insanların buraya geleceğini, turistlerin İstanbul’da kalış sürelerinin uzayacağını ifade eden Benli, hem de bölge halkına gelir sağlanacağını söyledi. Belediye Başkanı Handan Toprak Benli'nin röportajda şöyle dedi.;

"Sokaktan Okula projemiz, Balkan Konferansı tarafından ödüle layık görüldü. İnsani Gelişme Vakfı tarafındansa BM’nin öngördüğü standartlarda 186 büyük ilçe belediyesi üzerinde yapılan incelemede, Avcılar’ın yeşil bantta, yani çok yüksek insani gelişme gösteren belediyeler indeksinde 22. sırada yer aldık. Bu da, ne kadar az parayla ne kadar toplumcu belediyecilik yaptığımızın göstergesidir.

DEV PROJEYİ ANLATTI

Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak, tarih, kültür ve turizmle alanında ilgi çeken “Bathonea Arkeopark” projesine ilişkin şunları söyledi:

"Bathonea Arkeolojik Projesi ile sit alanımızı doğayı tahrip etmeden, tarih ve arkeolojiye olan sevgi ve saygımızla geleceğe taşımak ve ekonomiye kazandırırken tarihle insanı buluşturmuş olacağız.  Burası İstanbul’un Türkiye’nin en büyük Park Projesi de olacaktır. “Bathonea Arkeopark” ile Avcılarımız kazanacak, İstanbul kazanacak, turizm kazanacak, Türkiye kazanacak. İstanbul’a gelen bir turistin kalma süresi 1 gün daha uzayabilecek, turist sayısını iki katına çıkarabilecek, 100 bin insana istihdam sağlayacak, doğayı tarihi bozmayacak bir projeyi de aynı zamanda sunmuş olacağız. Kültür Varlıklarının, doğanın, çevre korumanın geleceğe doğru taşındığında, ekonomiye nasıl kazandırabileceğimizin göstergesi olarak sunmuş olacağız."

Röportajda, Avcılar Belediyesi'nin 'Sokaktan Okula' projesi ile kamu kuruluşları ile işbirliği yaparak Suriyeli çocukların sokakta mendil satma yerine okullarda okumasını sağladıklarını  belirten Başkan Dr. Toprak Benli, bu projenin Balkan Konferansı tarafından ödüle layık görüldüğünü hatırlattı. Avcılar Belediye Başkanı, İnsani Gelişme Vakfı'nın BM’nin öngördüğü standartlarda 186 büyük ilçe belediyesi üzerinde yapılan incelemede, Avcılar’ın yeşil bantta, yani çok yüksek insani gelişme gösteren belediyeler indeksinde 22'nci sırada gösterdiğini vurgularken en başarılı yerel yönetimlerden biri olduklarını ifade etti.

Marmara Bölgesi ve İstanbul'un tek kadın belediye başkanı özelliği taşıyan Dr. Handan Toprak Benli, "Belediye başkanlığımı yaparken bir yandan da bütün kadınları temsil ediyormuş hissi ve sorumluluğuyla çalışıyorum. Biz her şeyi daha iyi yapmak ve başarılı olmak zorundayız ki kadınlar bugün yaşadıkları sorunları gelecekte yaşamasınlar" dedi.

Sanat ve sanatçıya büyük önem verdiklerini göreve gelir gelmez ilk iş olarak Orkestra Müdürlüğü ve Avcılar Belediye Konservatuarı’nı hatırlatan burada 'hocaların hocası' Yücel Paşmakçı, yine bir usta isim; Arif Sağ ve değerli müzisyen Erdal Erzincan'ın ders verdiğini anlatan Belediye Başkanı Handan Toprak Benli,  depreme karşı afet bilincini öne çıkardıklarını anlattı.

 

 
Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, gülümsüyor
 
 

 

 

Bu haber toplam 412 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.