Birleşik Metal-İş  ve Nakliyat-İş'ten İsrail protestosu

Birleşik Metal-İş ve Nakliyat-İş'ten İsrail protestosu

Birleşik Metal-İş ve Nakliyat-İş, Amerika Birleşik Devletleri'nin Kudüs'te büyükelçilik açması ve ardından yaşanan olaylarda 62 kişinin hayatını kaybetmesini ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu önünde protesto etti.

A+A-

Sarıyer'deki ABD Başkonsolosluğu'nun önünde gelen grup, "Katil ABD, Siyonist İsrail Kudüs'ten Defol, Filistin Halkı Yalnız Değildir" pankartı açtı. İki sendika adına yapılan ortak basın açıklamasını Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu okudu.

Serdaroğlu, "Bizler Türkiye işçi sınıfı olarak bir kez daha dünyanın dört bir yanında siyonist işgale ve onun emperyalist destekçilerine karşı direnen Filistinli kardeşlerimizi selamlıyor onların mücadelesinde on yıllardır olduğu gibi bugün de omuz omuza duracağımızı belirtiyoruz. Türkiye'deki işçileri her zaman olduğu gibi Filistin halkının yanındadır. 

Nakba’nın 70. Yılında, ABD emperyalizmi bölge halklarının arasına daha fazla düşmanlık yerleştirmek için, Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyor ve Gazze'de can alıyor. Bu vicdanları sızlatan uygulamayı protesto eden halka karşı İsrail askerlerinin saldırıları sonucu şu ana kadar 60 Filistinli yaşamını yitirmiş, binlerce Filistinli de yaralanmıştır. Bunun adı kelimenin tam anlamıyla bir katliamdır. Çünkü infiale kapılan Filistinlilerin bu haklı başkaldırısını bastırmak için plastik mermi değil adeta onları katletmek için gerçek mermiler kullanılmıştır. 8 aylık Leyla’nın ana kucağında katledilmesi vahşettir. Bu vahşet ve katliamın sorumlusu katil ABD, Siyonist İsrail ve yerli işbirlikçileridir. Bunu lanetliyoruz.

Bu düpedüz halk düşmanlığıdır ve bir kez daha kapitalizmin faşizme ne kadar yatkın bir sistem olduğunu bizlere hatırlatmaktadır. İsrail’in işgalini tanımak anlamına gelen ve uluslararası hukuka da aykırı olan bu katliamı şiddetle kınıyoruz.

ABD’nin emperyalist emellerinin histeriye dönüşen politikaları çağımızın Hitler’i olarak adlandırılan Trump ile tamamen bir saldırganlığa ve Filistin düşmanlığına dönüşmüş durumdadır.

İsrail’in 1967 yılından bu yana izlediği politikaların en büyük destekçisi olan ABD aynı zamanda bu yolla Ortadoğu’daki kirli amaçlarına ulaşmak istemektedir.

ABD’nin Büyükelçiliğini üç din için de kutsal olarak kabul edilen Kudüs’e taşıma kararı ile yeni bir savaş kışkırtıcılığı tetiklenmiştir. Sadece Filistin halkının değil tüm insanlığın vicdanını kanatan böyle bir kararı kabul etmek mümkün değildir.

ABD ve onun Ortadoğu’daki petrol ve doğal kaynakların bekçi köpekliğini yapan İsrail’in adeta bir etnik temizlik yaparcasına ortaya koyduğu uygulamalar yetmezmiş gibi ilaveten en son 200 bin İsraillinin Doğu Kudüs’e yerleştirilmesi çağdışı etnik temizlik anlayışının en çarpıcı örneklerinden biridir.

Bugün Filistin halkına reva görülen bu insanlık dışı uygulamalarla dünyaya giderek hakim olmak çabası içindeki faşizan zihniyetin başta emekçiler olmak üzere diğer ülke halkları için de ciddi bir tehdit oluşturduğunu tüm çıplaklığıyla görüyoruz.

Bizler bu anlayışın insanlık için ne korkunç sonuçlara sebep olduğunu 40 milyon insanın öldüğü ikinci dünya savaşından da çok iyi hatırlıyoruz.

Bugün aynı zamanda bu acı hatıraları hatırlatmak için de buradayız. Sadece Kudüs’e, Filistin halkına değil insanlığa sahip çıkmak için, geleceğimizi korumak için de buradayız.

Filistin halkı biliyor ki, onların gerçek dostları, ikiyüzlü iktidarlar değil, Türkiye ve Dünyanın dört bir yanındaki işçi sınıfıdır.

Bizler Türkiye işçi sınıfı olarak bir kez daha, Dünyanın dört bir yanında, Siyonist işgale ve onun emperyalist destekçilerine karşı direnen Filistin’li kardeşlerimizi selamlıyor, onların mücadelesinde yanlarında omuz omuza durduğumuzu belirtiyoruz.

Türkiye’deki işçiler, her zaman olduğu gibi Filistin halkının yanındadır” dedi.

Bu haber toplam 433 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.