CHP'den sandık hamlesi... 360 bin kişilik Seçim Güvenliği Merkezi

CHP'den sandık hamlesi... 360 bin kişilik Seçim Güvenliği Merkezi

CHP sandık güvenliğini korumak için içinde HDP'nin de yer aldığı 'Seçim Güvenliği Merkezi' oluşturdu. CHP'li Onursal Adıgüzel, Kürt kentleri için çağrıda bulundu.

A+A-

24 Haziran’da yapılacak baskın seçimler için geri sayım devam ederken, yürütülen seçim çalışmalarının yanı sıra sandık ve seçim güvenliği de partilerin en önemli gündemleri arasında. Geçmiş seçimlerde karşılaşılan kimi örneklerden dolayı duyulan kaygılar nedeniyle muhalefet partileri gibi sivil toplum örgütleri de bu yönlü önlemeler üretme çabasında.


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden Sorumlu ve Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel parti olarak bu yönlü yürüttükleri çalışmaları MA'ya anlattı.

'MHP'NİN ONAYLAMADIĞI HİÇBİR YASAYI KABUL ETMİYORUZ'


Siyasi partilerin ve yurttaşların sandık güvenliği noktasında tedirgin olduklarını dile getiren CHP’li Onursal Adıgüzel, son seçim yasasıyla birlikte bu tedirginliğin daha da arttığını kaydetti. 


21’inci yüzyılda hala sandık güvenliğini konuşuyor olmanın üzücü olduğunu ifade eden Adıgüzel, “İttifak kanunu ile getirilen mobil sandık uygulaması, mühürsüz oyların geçerli sayılması, seçim alanlarının doğru tanımlanmaması, sandıkların birleştirilmesi ve taşınması, komşuların aynı sandıkta oy kullanamaması gibi bir uygulamalara geçildi. CHP olarak, iktidar partisinin ve ortağının çıkardığı bu yasanın, şaibeleri arttıracağını ve bunun eğer gerçekten demokratik, şeffaf, hesap verebilen bir seçim sürecine evirilmesi isteniyorsa diğer partilerinde katılarak yapılabileceğini anlatmaya çalıştık. Meclis’te grubu olsun olmasın bütün siyasi partileri ziyaret ettik ve önerilerini aldık” dedi.


MHP’nin randevu vermediğini, AKP’nin ise kendilerine 'MHP’nin onaylamadığı hiçbir değişikliği kabul etmeyeceğiz' yanıtı verdiğini aktaran Adıgüzel, sandık güvenliğinin yanı sıra adaletsiz olan seçim barajının kaldırılması konusunda yaptıkları tüm tekliflerinin reddedildiğini aktardı. Adıgüzel, bu duruma ilişkin “Çünkü amaç şeffaf, demokratik bir seçim yapmak değil. Tek bir kişiyi yeniden nasıl seçtiririz derdi” ifadelerini kullandı. 


Seçimlere bir aydan az bir süre kalmasına rağmen YSK’nin siyasi partilerle sandık sayısını hala paylaşmadığına dikkat çeken Adıgüzel, 21 ilde sandıkların birleştirilmesinin YSK’de görüşüldüğünü belirtti. Adıgüzel, “Böyle bir durumda seçmenin oy kullanabilmesi için 10 ila 20 km uzağa gönderilmesi söz konusu. Seçmen sandık taşındıktan sonra oy kullanmaya gitmek zorunda. Ama ne ile nasıl gidecek. Çok ciddi bir eşitsizlik yaratılıyor. Eğer sandıkların birleştirilmesi kararlaştırılırsa yaptığımız hesaba göre Hakkari’de yaklaşık 40 bin seçmenin yerinin değiştirilmesi söz konusu”  dedi.


'TÜM PARTİLERLE SEÇİM GÜVENLİĞİ MERKEZİ OLUŞTURDUK'


24 Haziran seçimlerinin kritik önem taşıdığının altını çizen Adıgüzel, sandık güvenliğini sağlama konusunda aralarında HDP’nin de olduğu "Seçim Güvenliği Merkezi” oluşturdukları söyledi.


CHP’li Adıgüzel, oluşturdukları bu merkeze dair şu bilgileri paylaştı: “Bugün çok ciddi bilgi işlem alt yapımız var. Zaman bize şunu da öğretti. Tek başına davranmanın bu ülkeye hiçbir faydası yok. Dayanışmaya açık olduğumuzu çok açık bir şekilde söylüyorduk. Ve çok önemli bir mutabakatın altına imza attık. Millet ittifakındaki siyasi partiler ve HDP ile seçime girmediği halde geçmiş seçim deneyimi olan siyasi partiler, sivil toplum örgütleri, sendikalar, sivil inisiyatiflerle  bir araya gelerek Seçim Güvenliği Merkezi oluşturduk. Seçim seferberliği başlattık. Bütün konularda mutabık kaldık.” 


'PARTİLERLE DAYANIŞMA İÇERİSİNDEYİZ'


Her sandıkta biri sandık görevlisi biri müşahit olmak üzere en az 2 görevli bulundurmayı hedeflediklerini aktaran Adıgüzel, “Yaklaşık 180 bin sandık olacak. 180 bini 2 ile çarptığımız zaman 360 bin görevli ile sandık güvenliğini sağlayacağız” dedi.


Adıgüzel, bu konuda şunları söyledi: "Bugün sandık sayılarını tamamlamaya çalışıyoruz ama bu yetmez. Geçmişteki seçimlere bakarak hangi bölgelerde temsilcilerimiz yokmuş bunları tespit ettik. HDP, Saadet Partisi ile sivil toplum örgütleri ile konuştuk ne yapabiliriz diye. Çok ciddi bir dayanışma var ve bu dayanışmayı ciddi bir teknolojik alt yapıyla da birleştiriyoruz. Bu teknolojik alt yapı mobil uygulama. Yani sandık başında eğer mobil cep telefonu olan bir arkadaşımız gönüllü olmak isterse bizim uygulamamızı indiriyor ve Türkiye’nin her noktasında bize sonuçları gönderebilecek. Aynı zamanda CHP örgütlerinin uzun zamandır kullandığı bir web tabanlı çalışmamız var. Bu da bütün il ve ilçe başkanlıklarımızdaki ıslak imzalı tutanak sonuçlarının bize web tabanlı olarak anında ulaştırılmasını sağlayacak. Ve biz diğer bütün siyasi partilerle dayanışma ile bu sonuçları birleştirerek Türkiye’nin bütün sandıklarındaki sonuçlara en hızlı şekilde ulaşacağız ve bu sonuçların kamuoyuyla doğru şekilde paylaşılmasını sağlayacağız.”


'MİLLETİN NELERİ ÇALINMADI Kİ OYLARI ÇALINMASIN?'


Şaibeli sonuçların en çok Kürt illerinde yaşandığını vurgulayan Adıgüzel, şaibeli sonuçların çıkmaması için somut önlemler aldıklarını da ifade etti. Adıgüzel, özellikle bölgedeki sandık güvenliğinin sağlanması konusunda CHP’li milletvekillerine de şu çağrıda bulundu: “Bu seçimlerde bu noktaları çok iyi belirlerdik. Bütün siyasi partilerle ve kendi özgücümüzle seçim görevlisi gönderiyoruz. Urfa’da, Mardin’de, Bayburt’ta, Gümüşhane’de sorunlar var. Buradan CHP’li milletvekili arkadaşlarımıza çağrıda bulunuyorum, 'Gelin seçim günü bu illerde olun.' O sandık görevlilerimizin bir adım arkasında onlara güven veren bir şekilde her sandıktan sonuçların gelmesini sağlayacaklar. Meydanı boş bırakırsak Türkiye’de milletin neleri çalınmadı ki oyları çalınmasın?”


'BİR OYUN BİLE ÇALINMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ'


Ciddi bir çalışma dinamik bir ekiplerinin olduğunu dile getiren Adıgüzel seçmene ise şu çağrıda bulundu: “24 Haziran, karanlık günlere dur deyip aydınlık günlere çıkma fırsatımız. Bütün seçmenler gönül rahatlığıyla gidip oylarını kullansınlar. Her sandığı tek tek takip ederek, bir oyun bile çalınmasını engelleyeceğiz.”

Bu haber toplam 283 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.