CHP’li Emecan, mevsimlik işçilerin dramını Meclise taşıdı

CHP’li Emecan, mevsimlik işçilerin dramını Meclise taşıdı

CHP İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan Mevsimlik işçilerin yaşadıkları sorunlara ilişkin, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

A+A-

Emecan Önergesinde, “İşçilerimizin yaşadıkları sorunların en ağırını ise bu ailelerimizin çocukları yaşamaktadır. Yıllardan beri onlarca işçimizi ve çocuklarını ulaşım kazalarında kaybettiğimiz gibi eğitimleri aksayan, aileleri ve kendileri çalıştığı için okullarına gidemeyen çocuklarımızın sayısının oldukça fazla olduğu da hepimizin bildiği bir gerçektir” dedi.

Emecan’ın Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yazılı olarak yanıtlandırılmasını soru önergesi şöyle:

“Ülkemizde yaşanan mevsimlik işçi dramları her geçen yıl artarak devam etmektedir. Bu işçilerimiz insani yaşam koşulları, çeşitli nedenlerle maruz kaldıkları saldırılar, sağlığa erişim, emek sömürüsü ve sosyal güvenceleri açısından değerlendirildiğinde, Bakanlığınızın daha kapsamlı ve ciddi çalışmalar yaparak yeni politikalar geliştirmesi gerektiği açıkça ortadadır. İşçilerimizin yaşadıkları sorunların en ağırını ise bu ailelerimizin çocukları yaşamaktadır. Yıllardan beri onlarca işçimizi ve çocuklarını ulaşım kazalarında kaybettiğimiz gibi eğitimleri aksayan, aileleri ve kendileri çalıştığı için okullarına gidemeyen çocuklarımızın sayısının oldukça fazla olduğu da hepimizin bildiği bir gerçektir.

Bu bağlamda;

1- Her yıl çalışmak için diğer illere göç eden mevsimlik işçi sayımız tam olarak tespit edilebilmekte midir?

2- Bu işçilerimiz ve ailelerinin, insani yaşam koşullarında çalışabilmeleri ve barınabilmeleri, yeterli sağlık koşullarına ulaşabilmeleri ve sosyal güvenliklerinin sağlanması açılarından Bakanlığınız ne gibi çalışmalar yapmaktadır?

3- Bakanlığınızın, mevsimlik işçilerin sayıca fazla istihdam edildiği illerimizdeki yerel yönetim birimleriyle herhangi bir ortak çalışmanız var mıdır?

4- Mevsimlik işçilerin çocuklarının eğitimlerinin aksamaması için Milli Eğitim Bakanlığı ile herhangi bir çalışmanız var mıdır?

5- Bakanlığınızca, mevsimlik çalışan çocuk işçi sayıları konusunda herhangi bir çalışmanız mevcut mudur? Böyle bir çalışmanız varsa bu sayı kaçtır?

5- Mevsimlik işçilerimizin, genel işsizlik verileri içerisindeki istihdama dâhil edilen payları yüzde kaçtır?”

Bu haber toplam 547 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.