CHP'li Erkek: Yeni bir 'Dreyfus davası' ile karşı karşıyayız

CHP'li Erkek: Yeni bir 'Dreyfus davası' ile karşı karşıyayız

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, CHP Milletvekili Enis Berberoğlu'nun yargılandığı davaya ilişkin açıklamasında, 1894'te asılsız bir casusluk hükmüyle mahkum edilen Yüzbaşı Dreyfus'u hatırlatarak, "21. yüzyılda yeni bir Dreyfus davası ile karşı

A+A-

CHP'li Erkek, TBMM'de yaptığı açıklamada tutuklu milletvekili Enis Berberoğlu hakkında verilen mahkeme kararını değerlendirdi. Erkek, 1894 yılında asılsız bir casusluk hükmüyle mahkum edilen Yüzbaşı Dreyfus'un, Fransa'daki aydınların ve vicdan sahibi toplumun ayağa kalkmasıyla yeniden yargılandığını, hakikatin gücüyle beraat ederek, elinden alınan rütbesi ve itibarının iade edildiğini belirtti. "

 

21. yüzyılda yeni bir Dreyfus davası ile karşı karşıyayız" diyen CHP'li Erkek şöyle devam etti:

'BERAAT EDECEĞİNE İNANCIMIZ TAMDIR, ÇÜNKÜ BERBEROĞLU SUÇSUZDUR'

"Yargıçlar, yalnızca ve yalnızca hukukla bağlıdırlar. Dosya içeriğine, yasaya ve vicdani kanaatlerine göre karar verirler. Bir ceza davasında somut, kesin ve inandırıcı delil olmadan kimseye ceza verilemez. İstanbul Milletvekilimiz Enis Berberoğlu da hakkında somut, kesin ve inandırıcı bir delil olmadan 9 aydır cezaevindedir. Bu haksız davanın yargılaması tamamlandığında, Enis Berberoğlu'nun beraat edeceğine inancımız tamdır. Çünkü Enis Berberoğlu suçsuzdur.

 

Üst mahkemenin dün verdiği kararın en önemli anlamı ve sonucu şudur: Casusluk iddiası çökmüştür. Ayrıca bu karar, 9 ay önce Berberoğlu'nun tutuklandığı duruşmada ilk mahkeme tarafından verilseydi, Enis Berberoğlu bugün cezaevinde olmayacaktı. Çünkü, Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasının nedeni casusluk suçlamasıyla kurulan hükümdü ve bu karar ile ilk mahkemenin tesis ettiği hüküm ikinci kez tümüyle ortadan kaldırıldı."

'ASIL AMAÇ CHP'Yİ YIPRATMAK'

Gazeteciler, Can Dündar ve Erdem Gül'e daha önceden verilen cezanın Enis Berberoğlu'na dün verildiğini vurgulayan CHP'li Erkek, "Yani gazeteciler, gizli kalması gereken bilgileri açıkladıkları iddiasıyla ceza almışlardır. Peki, bu durumda Enis Berberoğlu neden hâlâ tutukludur? Kendisinin, CHP Milletvekili olduğu için tutuklu kaldığını, asıl amacın demokrasiyi ve adaleti savunan en büyük güç CHP'yi yıpratmak olduğunu biz çok iyi biliyoruz" dedi.

'ANAYASA MAHKEMESİ AĞIR HAK İLHAHİNE DUR DEMELİ'

CHP'li Erkek, Anayasa Mahkemesi'nin gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül kararı günışığı gibi ortadayken milletvekili Enis Berberoğlu'nun yaklaşık 6 ay önce Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı bireysel başvurunun halen karara bağlanmamış olmasının da düşündürücü olduğunu belirtti. Erkek, "Dün verilen karardan sonra, Anayasa Mahkemesi'nin ivedi olarak Milletvekilimizin haklı başvurusunu incelemesi, yaşanan ağır hak ihlaline dur demesi hukuken de vicdanen de zorunluluktur" diye konuştu. Erkek, sözlerini şöyle sürdürdü:

'TUTUKLULUK KARARI YARGININ ÜZERİNDEKİ BASKILARI BİR KEZ DAHA GÖSTERMİŞTİR'

"5 yıl 10 ay ceza alan, üstelik ağır ve haksız bir tutuklulukta 9. ayına giren Milletvekilimizin hükümle birlikte tahliye edilmemesi adaleti tecelli ettirmemiş, yaşanan mağduriyetin artarak devamına sebebiyet vermiştir. İlk mahkemedeki tüm duruşmaları ciddiyetle ve saygıyla takip eden, tutuksuz yargılanmasına ve yurtdışına çıkmasına bir engel olmamasına rağmen, davet edildiği tüm yurtdışı programlarını dahi iptal ederek yargılama sürecinde her zaman mahkemenin huzurunda olan bir Milletvekilinin ‘haklı bir gerekçeye dayanmadan kaçma şüphesiyle' tutukluluk halinin devamına karar vermek, yargının üzerindeki ağır baskıları bir kez daha göstermiştir. "

 

Berberoğlu'nu Maltepe Cezaevi'nde ziyaret ettiğini belirten CHP'li Erkek, Berberoğlu'nun moralinin son derece yüksek olduğunu, sonunda beraat edeceğine inancının da tam olduğunu söyledi. Berberoğlu'nun derhal tahliye edilmesi ve bu hukuksuzluğun son bulması gerektiğini vurgulayan Erkek, "Unutulmasın ki en büyük güç hakikattir. Yüzbaşı Dreyfus'un haykırdığı gibi ‘Yaşasın hakikat'" dedi.

'HÜKÜM KESİNLEŞİRSE İNFAZI YAKLAŞIK 26 AY AMA…'

Erkek, bir soru üzerine de Enis Berberoğlu'nun cezasının kesinleşmeyeceğini düşündüklerini belirterek, hüküm kesinleşirse infazının yaklaşık 26 ay olduğunu kaydetti. Erkek, "Ama biz en kısa sürede itiraz üzerine ya da Anayasa Mahkemesi kararıyla ya da Yargıtay'ın incelemesi sonucunda en kısa zamanda özgürlüğüne kavuşacağına inanıyoruz" diye konuştu.

Bu haber toplam 500 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.