CNN: Hiçbir lider Trump'tan Erdoğan kadar istediğini elde edemedi
Amerikan basını, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı Donald Trump'la dün gerçekleştirdiği görüşmeye geniş yer ayırdı. İşte öne çıkan yorumlar...

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Beyaz Saray’da ABD Başkanı Donald Trump’la yaptığı görüşme Amerikan basınında yer buldu. New York Times gazetesi adına görüşmeyi takip eden Beyaz Saray muhabiri Michael Crowley’nin haberinin başlığında, “Onun büyük hayranıyım. – Trump, Erdoğan’ı sıcak karşıladı” ifadesi yer aldı.
 
Haberde, Türkiye’nin harekatı sonrasında ‘bölge eksenli Amerikan siyasetinin rotasından çıktığı ancak Trump’ın, Erdoğan ile görüşmeleri sırasında bu hususta hissedilir bir tavır ortaya koymadığı’ savunuldu. Haber, “Günün sonunda Erdoğan’ın ziyaretinin verimli olup olmadığı belirsiz kaldı. Beyaz Saray açıklaması, somut bir anlaşma olmadığını gösteriyor” ifadeleriyle sonlandı.
 
‘İYİ VE VERİMLİ GEÇTİĞİNE SOMUT EMARE YOK’
 
Yine New York Times gazetesinin editoryal görüş bölümünde kaleme alınan bir yazıdaysa, hem Erdoğan’a hem de Trump’a eleştiriler getiriliyor. “Trump, Erdoğan ile buluşarak bir despotu daha ağırladı” başlıklı yazının alt başlığında da, “Türkiye Cumhurbaşkanı’nın ziyaretinden Amerika Birleşik Devletleri tam olarak ne elde etti? sorusu yer aldı.
 
Zirvenin ‘çok iyi ve verimli’ geçtiği şeklindeki demeçleri kanıtlayacak bir emarenin bulunmadığını savunan yazıda, görüşmeden, S-400 sorununun “çözümsüz” kaldığı sonucunun çıktığı yazıldı.
 
Yazı, Ukrayna eksenli azil soruşturmasına yapılan bir atıfla sonlandı:
 
“Anlaşılan Erdoğan’ın bu ziyareti ‘iyiliğe karşı iyilik’ temelinde gerçekleşmedi ki asıl problem de bu. Erdoğan gibi otoriter bir zorbayla yapılacak Beyaz Saray görüşmesi, ABD ve dünya için açık ve somut dış politika kazanımları sağlamalıydı. Ukrayna lideri Vladimir Zelenskiy gibi müttefike yapılacak Beyaz Saray daveti ise, aksine açık bir desteğin göstergesi olarak gerçekleşmeliydi. Trump aradaki farkı kaçırıyor gibi..”
 
WASHINGTON POST: ERDOĞAN FIRSATI KULLANDI
 
Washington Post’taki haberdeyse, ‘Erdoğan’ın basın toplantısını iki ülke arasındaki sorunları dile getirme fırsatı olarak kullandığı değerlendirmesi’ yer aldı. Erdoğan’ın bu noktada, en başta Gülen’in iadesini gündeme getirdiği ifade edildi. Haberde, iki ülke arasında kriz yaratan S-400 konusuna ilişkin Trump’ın “Yetkililerimiz çözüm için çalışıyor” ifadelerine yer verildi. Trump yönetiminden üst düzey yetkililerin “Türkiye’nin silahları kutularından çıkarmaması bir çözüm olabilir” dediği de haberdeki bu paragrafta yer aldı.
 
CNN: HİÇBİR LİDER ERDOĞAN KADAR İSTEDİĞİNİ ELDE EDEMEDİ
 
CNN Televizyonundaki haberde ise Trump’ın Erdoğan için kullandığı “Onun büyük bir hayranıyım” ifadesine atıf yapılarak “Bazı Amerikalı parlamenterlerin bu görüşmeden beklediği karşılama bu değildi” denildi. CNN’in Beyaz Saray muhabiri Kevin Liptak’ın imzasını taşıyan yazıda, Trump’ın “güçlü liderlere” gösterdiği yakınlık konusunda örnekler yer aldı. Yazıdaki en dikkat çekici ifade ise “Ancak hiçbir lider, Erdoğan kadar, Trump’tan istediğini elde edemedi” oldu.
 
Kevin Liptak bu ifadesine gerekçe olarak, Türkiye’nin Suriye operasyonuna yeşil ışık yakılmasını, S-400 krizinde Trump’ın yaptırım karşıtı tavrını örnek gösterdi. (BBC Türkçe)

Diğer Yazılarımız