Diyanet; Çocuklara milli değerlerimize uygun, anlamlı isimler verelim

Diyanet; Çocuklara milli değerlerimize uygun, anlamlı isimler verelim

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü, bugünkü cumka hitbesinin konusunu, "Evladın anne-baba üzerindeki haklarından biri: güzel isim” olarak belirledi. Hutbede, "Çocuklarımıza dini ve milli değerlerimize uygun, anlamlı isimler verelim"

A+A-

Reel Haber Ajansı(RHA)- Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü, bugünkü cumka hitbesinin konusunu, "Evladın anne-baba üzerindeki haklarından biri: güzel isim” olarak belirledi. Hutbede, "Çocuklarımıza dini ve milli değerlerimize uygun, anlamlı isimler verelim" denildi.

Hz. Muhammed'in iki torununa güzel, zarif ve iyi anlamlarına gelen Hasan ve Hüseyin isimlerini verdiği, onları şefkatle kucaklayıp bağrına bastıktan sonra sağ kulaklarına ezan, sol kulaklarına kâmet okuduğu ifade edildi.  Peygamlerin verdiği güzel ve anlamlı isimle de çocuğa bir istikamet çizdiği, yaşamları boyuhnca hayırve iyiliğin hizmetkârı olmasını öğütlediği kaydedildi. Hutbede şu ifadeler yer aldı:

"Çocuk, anne kucağında dünya nimetlerini tatmaya başladığı gibi, adıyla da ebedi âleme kadar uzanacak bir kimliğe kavuşur. Peygamber Efendimiz (s.a.s) şöyle buyurmuştur. “Siz kıyamet gününde kendi isimleriniz ve babalarınızın isimleriyle çağırılacaksınız. Öyleyse çocuklarınıza güzel isimler koyunuz.” Bu hadis-i şerif bizlere öğretmektedir ki, insan telaffuzu da anlamı da güzel olan isimlerelayıktır. İnsanın bedeni, izzet ve onuru saygın olduğu gibi onun kimliğini ifade eden ismi de saygındır, hürmeti hak eder. İnsana ömrü boyunca hoşlanmayacağı bir isim vermek şöyle dursun onu kötü lakapla bir defa dahi olsun çağırmak dinimizce yasaklanmıştır. Yüce Rabbimiz “Birbirinizi kötü lakaplarla çağırmayın”  buyurarak bizleri bu konuda uyarmıştır. İsim bir inancın, bir medeniyetin, bir kültürün yansımasıdır. Kaynağını din-i mübin-i İslam’dan alan medeniyetimizin isme verdiği önem hepimizin malumudur. Geçmişten günümüze milletimiz, evlatlarına başta Peygamberimiz olmak üzere tarihimizde iz bırakan nice büyüklerimizin ismini vermeyi onur vesilesi saymıştır. İsimde asıl olan sadece kulağa hoş gelmesi değildir. Bununla birlikte sahibini ahlaki olgunluğa, yüce bir karaktere ulaştıran bir mana taşımasıdır. Bu doğrultuda Peygamber Efendimiz, İslam inancıyla bağdaşmayan, insan şerefine yakışmayan, şiddet ve nefret içeren isimleri değiştirmiştir."

Hutbenin son bölümünde çocuklara Müslüman olduklarını her zaman hatırlatacak dini ve milli değerlerimize uygun, anlamlı isimler verilmesi çağrısı yapılırken, "Onların beslenme ve eğitimlerinden sorumlu olduğumuz gibi güzel isimlere sahip olmalarından da sorumlu olduğumuzu aklımızdan çıkarmayalım. İnancımıza ve kültürümüze uymayan isimlerin yavrularımızın değer dünyalarını tahrip edeceğini unutmayalım." denildi.

Bu haber toplam 296 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.