Dünya kupası rehberi... Takımlar, yıldızlar...

Dünya kupası rehberi... Takımlar, yıldızlar...

Dünyası Kupası, bugün ev sahibi Rusya'nın Suudi Arabistan'la yapacağı açılış maçıyla başlayacak. 8 grupta 32 takım şampiyonluk için mücadele edecek. Turnuvanın en pahalı takımı 1 milyar 410 milyon euroyla Fransa olurken, son şampiyon Almanya 895 milyon eu

A+A-

Futbolseverlerin 4 yıllık özlemi bu akşam sona eriyor. Dünya Kupası 2018’in açılış seromonisi başkent Moskova’daki Lujniki Stadyumu görkemli bir şova sahne olacak.

Açılış töreninin ardından saat 18.00’de aynı stadyumda Rusya-Suudi Arabistan şampiyonanın ilk maçına çıkacak. Maçlar, TRT ekranlarından izlenebilecek.

Dünya Kupası’nı dört kez evine götüren İtalya, 60 yıl sonra ilk defa bir turnuvada boy göstermeyecek. Almanya, Arjantin, Brezilya, Fransa, İspanya gibi şampiyonanın her daim favorilerinin yanısıra, Belçika da dinamik ve güçlü kadrosuyla gizli favoriler arasında yer alıyor.

İsveç’in kadrosunda bu turnuvada bulunmayan dünyaca ünlü yıldızı Zlatan İbrahimoviç göre favoriler Brezilya, Almanya, İspanya ve Arjantin. ABD’nin çok uluslu yatırım bankası Goldman Sachs’ın yapa zeka bilgisayarına göreyse finali Brezilya-Almanya oynayacak ve Brezilya 2-1’lik galibiyetle kupaya uzanacak.

15 Temmuz’da yine Lujniki Stadyumu’nda oynanacak final maçıyla sona erecek olan 2018 FIFA Dünya Kupası yer alan gruplar, takımlar ve takımların öne çıkan oyuncuları şöyle:

A GRUBU: Rusya, Suudi Arabistan, Mısır, Uruguay

B GRUBU: Portekiz, İspanya, Fas, İran

C GRUBU: Fransa, Avustralya, Peru, Danimarka

D GRUBU: Arjantin, İzlanda, Hırvatistan, Nijerya

E GRUBU: Brezilya, İsviçre, Kosta Rika, Sırbistan

F GRUBU: Almanya, Meksika, İsveç, Güney Kore

G GRUBU: Belçika, Panama, Tunus, İngiltere

H GRUBU: Polonya, Senegal, Kolombiya, Japonya

ÇAPRAZ EŞLEŞME

8 grupta ilk ikiye giren takımlar son 16 mücadelesini kalacak. Gruplardan çıkan takımlar ikinci turda çapraz eşleşmeyle rakip olacak. Örneği A ve B grubunun birincileri ikincilerle, ikinciler birincilerle eşleşecek.

TAKIMLARIN ÖNE ÇIKAN OYUNCULARI VE KADROLAR

                                                                                      A GRUBU

RUSYA


Takımda kaleci Akinfeev (CSKA Moskova), Yuri Zhirkov (Zenit), Anton Miranchuk (Lokomotiv Moskova) ve Alexander Golovin (CSKA Moskova) takımın öne çıkan yıldız isimlerini oluşturuyor.

Kaleciler: Igor Akinfeev (CSKA Moskova), Vladimir Gabulov (Club Brugge), Andrei Lunev (Zenit)

Defans: Vladimir Granat, Fedor Kudryashov (Rubin Kazan), Ilya Kutepov (Spartak Moskova), Igor Smolnikov (Zenit), Sergey Ignashevich, Mario Fernandez (CSKA Moskova), Andrey Semenov (Akhmat Grozny)

Orta saha: Yuri Gazinsky (Krasnodar), Alexander Golovin, Alan Dzagoev (CSKA Moskova), Alexander Erokhin, Yuri Zhirkov, Daler Kuzyaev (Zenit), Roman Zobnin, Alexander Samedov (Spartak Moskova), Anton Miranchuk (Lokomotiv Moskova), Denis Cheryshev (Villarreal)

Forvet: Artem Dzyuba (Arsenal Tula), Alexei Miranchuk (Lokomotiv Moskova), Fedor Smolov (Krasnodar)

Takımların maç takvimi şöyle;

14 Haziran (18.00): Rusya-Suudi Arabistan (Luzhniki Stadı – Moskova)

19 Haziran (21.00): Rusya-Mısır (Saint Petersburg Stadı – Saint Petersburg)

25 Haziran (17.00): Uruguay-Rusya (Samara Arena – Samara)


URUGUAY

Edinson Cavani (PSG),Luis Suarez (Barcelona), Fernando Muslera (Galatasaray), Lucas Torreira (Sampdoria) , Matias Vecino (Inter), Rodrigo Bentancur (Juventus), Diego Godin (Atletico Madrid) ve Jose Maria Gimenez (Atletico Madrid) öne çıkan oyuncular…

Kaleciler: Fernando Muslera (Galatasaray), Martin Silva (Vasco da Gama), Martin Campana (Independiente)

Defans: Diego Godin, Jose Maria Gimenez (Atletico Madrid), Sebastian Coates (Sporting Lizbon), Maximiliano Pereira (Porto), Gaston Silva (Independiente), Martin Caceres (Lazio), Guillermo Varela (Penarol)

Orta saha: Nahitan Nandez (Boca Juniors), Lucas Torreira (Sampdoria), Matias Vecino (Inter), Rodrigo Bentancur (Juventus), Carlos Sanchez, Giorgian de Arrascaeta (Cruzeiro), Diego Laxalt (Genoa), Cristian Rodriguez (Penarol)

Forvet: Cristhian Stuani (Girona), Maximiliano Gomez (Celta Vigo), Jonathan Urretaviscaya (Monterrey), Edinson Cavani (Paris Saint-Germain), Luis Suarez (Barcelona)

Maç takvimi 

15 Haziran (15.00): Mısır-Uruguay (Ekaterinburg Arena – Ekaterinburg)

20 Haziran (18.00): Uruguay-Suudi Arabistan (Rostov Arena – Rostov na Donu)

25 Haziran (17.00): Uruguay-Rusya (Samara Arena – Samara)


MISIR

Liverpool’da gösterdiği performansla öne çıkan Muhammed Salah’ın yanısıra takım Muhammed Elneny (Arsenal), Ramadan Sobhi (Stoke City), Ahmed Hegazi (West Bromwich), Ahmed Elmohamady’nin (Aston Villa) gibi Avrupa’da top koşturan oyunculara sahip.

Kaleciler: Essam al-Hadary (El-Taawoun), Mohamed al-Shennawy (El-Ehli Kahire), Sherif Ekramy (El-Ehli Kahire)

Defans: Ahmed Fathi (El-Ehli Kahire), Saad Samir (El-Ehli Kahire), Ayman Ashraf (El-Ehli Kahire), Mahmoud Hamdy (Zamalek), Mohamed Abdel-Shafy (El-Fatih), Ahmed Hegazi (West Bromwich), Ali Gabr (West Bromwich), Ahmed Elmohamady (Aston Villa), Omar Gaber (Los Angeles)

Orta saha: Tarek Hamed (Zamalek), Mahmoud Abdel-Razık Shikabala (El-Raed), Abdallah Said (El-Ehli Cidde), Sam Morsy (Wigan Athletic), Mohamed Elneny (Arsenal), Mahmoud Kahraba (El-İttihad Cidde), Ramadan Sobhi (Stoke City), Trezeguet (Kasımpaşa), Amr Warda (Atromitos)

Forvet: Marwan Mohsen (El-Ehli Kahire), Muhammed Salah (Liverpool)

Maç takvimi 

15 Haziran (15.00): Mısır-Uruguay (Ekaterinburg Arena – Ekaterinburg)

19 Haziran (21.00): Rusya-Mısır (Saint Petersburg Stadı – Saint Petersburg)

25 Haziran (17.00): Suudi Arabistan-Mısır (Volgograd Arena – Volgograd)


SUUDİ ARABİSTAN

Öne çıkan oyuncuları;  Muhammad al-Sahlawi (El-Nassr), Fahad al-Muwallad (Levante), Salem al-Dawsari (Villarreal) ve Yahya al-Shehri (Leganes).

Kaleciler: Mohammed al-Owais (El-Ehli Cidde), Yasser al-Mosailem (El-Ehli Cidde), Abdullah al-Mayouf (El-Hilal)

Defans: Mansoor al-Harbi (El-Ehli Cidde), Yasser al-Shahrani (El-Hilal) Mohammed al-Breik (El-Hilal), Motaz Hawsawi (El-Ehli Cidde), Osama Hawsawi (El-Hilal), Omar Hawsawi (El-Nassr), Ali al-Bulaihi (El-Hilal)

Orta saha: Abdullah al-Khaibari (El-Şebab), Abdulmalek al-Khaibri (El-Hilal), Abdullah Otayf (El-Hilal), Taiseer al-Jassim (El-Ehli Cidde), Houssain al-Mogahwi (El-Ehli Cidde), Salman al-Faraj (El-Hilal), Mohamed Kanno (El-Hilal), Hattan Bahebri (El-Şebab), Salem al-Dawsari (Villarreal), Yahya al-Shehri (Leganes), Fahad al-Muwallad (Levante)

Forvet: Muhammad al-Sahlawi (El-Nassr), Muhannad Assiri (El-Ehli Cidde)

Maç takvimi

14 Haziran (18.00): Rusya-Suudi Arabistan (Luzhniki Stadı – Moskova)

20 Haziran (18.00): Uruguay-Suudi Arabistan (Rostov Arena – Rostov na Donu)

25 Haziran (17.00): Suudi Arabistan-Mısır (Volgograd Arena – Volgograd)

                                                                                  

                                                                                        B GRUBU

PORTEKİZ


Takımın en önemli oyuncusu Real Madrid forması giyen Cristiano Ronaldo. Andre Silva, Bernardo Silva, Gonçalo Guedes, Gelson Martins, William Carvalho ve Joao Mario, Pepe ve Ricardo Quaresma öne çıkan oyuncular.r alıyor.

Kaleciler: Anthony Lopes (Olympique Lyon), Beto (Göztepe), Rui Patricio (Sporting Lizbon)

Defans: Bruno Alves (Glasgow Rangers), Cedric Soares (Southampton), Jose Fonte (Dalian Yifang), Mario Rui (Napoles), Pepe (Beşiktaş), Raphael Guerreiro (Borussia Dortmund), Ricardo Pereira (Porto), Ruben Dias (Benfica)

Orta saha: Adrien Silva (Leicester City), Bruno Fernandes (Sporting Lizbon), Joao Mario (West Ham United), Joao Moutinho (Monaco), Manuel Fernandes (Lokomotiv Moskova), William Carvalho (Sporting Lizbon)

Forvet: Andre Silva (Milan), Bernardo Silva (Manchester City), Cristiano Ronaldo (Real Madrid), Gelson Martins (Sporting Lizbon), Gonçalo Guedes (Valencia), Ricardo Quaresma (Beşiktaş)

Maç takvimi

15 Haziran (21.00): Portekiz-İspanya (Fisht Stadı – Soçi)

20 Haziran (15.00): Portekiz-Fas (Luzhniki Stadı – Moskova)

25 Haziran (21.00): İran-Portekiz (Mordovia Arena – Saransk)


İRAN

Öne çıkan oyuncuları

Rubin Kazan’da forma giyen Sardar Azmoun, Mehdi Taremi ve Saman Ghoddos takımı sırtlamaya çalışacak oyuncular olacak.

Kaleci: Alireza Beiranvand (Persepolis), Rashid Mazaheri (Zob Ahan), Amir Abedzadeh (Maritimo)

Defans: Roozbeh Cheshmi (Esteghlal), Ehsan Haji Safi (Olympiacos), Morteza Pouraliganji (Alsaad), Milad Mohammadi (Akhmat Grozny), Mohammad Khanzadeh (Padideh), Pejman Montazeri (Esteghlal), Majid Hosseini (Esteghlal), Ramin Rezaeian (Ostende)

Orta saha: Mahdi Torabi (Saipa), Saeid Ezatolahi (Amkar Perm), Masoud Shojaei (AEK), Omid Ebrahimi (Esteghlal), Vahid Amiri (Persepolis)

Forvet: Karim Ansarifard (Olympiacos), Saman Ghoddos (Ostersunds), Reza Ghoochannejhad (Heerenveen), Mahdi Taremi (Al-Gharafa), Alireza Jahanbakhsh (AZ Alkmaar), Sardar Azmoun (Rubin Kazan), Ashkan Dejageh (Nottingham Forest)

Maç takvimi

15 Haziran (18.00): Fas-İran (Saint Petersburg Stadı – Saint Petersburg)

20 Haziran (21.00): İran-İspanya (Kazan Arena – Kazan)

25 Haziran (21.00): İran-Portekiz (Mordovia Arena – Saransk)


FAS

Kadrosunda, Fenerbahçe’den Nabil Dirar, Galatasaray’dan Younes Belhanda, Evkur Yeni Malatyaspor’dan Khalid Boutaib ve Medipol Başakşehir’den Manuel Da Costa yer alıyor. Nordin Amrabat ve Juvenus defansından Medhi Benatia ise takımın tecrübeli isimleri olarak dikkat çekiyor.

Kaleci: Mounir El Kajoui (Numancia), Yassine Bounou (Girona), Ahmed Tagnaouti (Ittihad Tanger)

Defans: Mehdi Benatia (Juventus), Romain Saiss (Wolverhampton Wanderers), Manuel Da Costa (Medipol Başakşehir), Nabil Dirar (Fenerbahçe), Achraf Hakimi (Real Madrid), Hamza Mendyl (Lille)

Orta saha: M’bark Boussoufa (El-Cezire), Karim El Ahmadi (Feyenoord), Youssef Ait Bennasser (Caen), Sofyan Amrabat (Feyenoord), Younes Belhanda (Galatasaray), Faycal Fajr (Getafe), Amine Harit (Schalke 04)

Forvet: Khalid Boutaib (Evkur Yeni Malatyaspor), Aziz Bouhaddouz (St. Pauli), Ayoub El Kaabi (Renaissance Berkane), Nordin Amrabat (Leganes), Mehdi Carcela (Standard de Liege), Hakim Ziyech (Ajax), Youssef En Nesyri (Malaga)

Maç takvimi

15 Haziran (18.00): Fas-İran (Saint Petersburg Stadı – Saint Petersburg)

20 Haziran (15.00): Portekiz-Fas (Luzhniki Stadı – Moskova)

25 Haziran (21.00): İspanya-Fas (Kaliningrad Stadı – Kaliningrad)


İSPANYA

Yıldızlar topluluğu İspanya, şampiyonanın favorileri arasında gösteriliyor. Sergio Ramos, Gerard Pique, Andres Iniesta, Isco, Diego Costa, Alvaro Morata ve David Silva ilk bakışta göze çarpan isimler.

Kaleciler: David De Gea (Manchester United), Kepa Arrizabalaga (Athletic Bilbao), Pepe Reina (Napoli)

Defans: Dani Carvajal (Real Madrid), Alvaro Odriozola (Real Sociedad), Gerard Pique (Barcelona), Sergio Ramos (Real Madrid), Nacho (Real Madrid), Cesar Azpilicueta (Chelsea), Jordi Alba (Barcelona), Nacho Monreal (Arsenal)

Orta saha: Sergio Busquets (Barcelona), Koke (Atletico Madrid), Saul Niguez (Atletico Madrid), Thiago Alcantara (Bayern Münih), David Silva (Manchester City), Andres Iniesta (Vissel Kobe)

Forvet: Isco (Real Madrid), Marco Asensio (Real Madrid), Lucas Vazquez (Real Madrid), Iago Aspas (Celta Vigo), Rodrigo Moreno (Valencia), Diego Costa (Atletico Madrid)

Maç takvimi

15 Haziran (21.00): Portekiz-İspanya (Fisht Stadı – Soçi)

20 Haziran (21.00): İran-İspanya (Kazan Arena – Kazan)

25 Haziran (21.00): İspanya-Fas (Kaliningrad Arena -Kaliningrad)

 

                                                                                  C GRUBU

FRANSA

Raphael Varane, Kylian Mbappe, Paul Pogba ve Antoine Griezmann takımın yıldız oyuncuları.

Kaleciler: Alphone Areola (Paris Saint-Germain), Hugo Lloris (Tottenham Hotspur), Steve Mandanda (Olympique Marsilya) Defans: Lucas Hernandez (Atletico Madrid), Presnel Kimpembe (Paris Saint-Germain), Benjamin Pavard (Stuttgart), Benjamin Mendy (Manchester City), Djibril Sidibe (Monaco), Adil Rami (Olympique Marseilya), Samuel Umtiti (Barcelona), Raphael Varane (Real Madrid)

Orta saha: Blaise Matuidi (Juventus), N’Golo Kante (Chelsea), Steven N’Zonzi (Sevilla), Paul Pogba (Manchester United), Corentin Tolisso (Bayern Münih)

Forvet: Olivier Giroud (Chelsea), Antoine Griezmann (Atletico Madrid), Kylian Mbappe (Paris Siant-Germain), Thomas Lemar (Monaco), Nabil Fekir (Olympique Lyon), Florian Thauvin (Olympique Marsilya), Ousmane Dembele (Barcelona)

Maç takvimi

16 Haziran (13.00): Fransa-Avustralya (Kazan Arena – Kazan)

21 Haziran (18.00): Fransa-Peru (Ekaterinburg Arena – Ekaterinburg)

26 Haziran (17.00): Danimarka-Fransa (Luzhniki Stadı – Moskova)


DANİMARKA

Kaleci Kasper Schmeichel, Simon Kjaer, Andreas Christensen, Christian Eriksen takımın önemli oyuncuları.

Kaleci: Kasper Schmeichel (Leicester City), Jonas Lossl (Huddersfield Town), Frederik Ronow (Brondby)

Defans: Andreas Christensen (Chelsea), Simon Kjaer (Sevilla), Mathias Jorgensen (Huddersfield Town), Jannik Vestergaard (Borussia Mönchengladbach), Henrik Dalsgaard (Brentford), Jens Stryger (Udinese), Jonas Knudsen (Ipswich Town)

Orta saha: Christian Eriksen (Tottenham), Lasse Schone (Ajax), Lukas Lerager (Bordeaux), Michael Krohn-Dehli (Deportivo La Coruna), William Kvist (Kopenhag), Thomas Delaney (Werder Bremen)

Forvet: Andreas Cornelius (Atalanta), Kasper Dolberg (Ajax), Martin Braithwaite (Bordeaux), Nicolai Jorgensen (Feyenoord), Pione Sisto (Celta Vigo), Viktor Fischer (Kopenhag), Yussuf Poulsen (Leipzig)

Maç takvimi

16 Haziran (19.00): Peru-Danimarka (Mordovia Arena – Saransk)

21 Haziran (15.00): Danimarka-Avustralya (Samara Arena – Samara)

26 Haziran (17.00): Danimarka-Fransa (Luzhniki Stadı – Moskova)


PERU

Paolo Guerrero, Jefferson Farfan takımın iki gol umudu.

Kaleci: Pedro Gallese (Veracruz), Jose Carvallo (UTC), Carlos Caceda (Municipal)

Defans: Luis Advincula (Lobos), Miguel Araujo (Alianza Lima), Aldo Corzo (Universitario), Nilson Loyola (Melgar), Christian Ramos (Veracruz), Alberto Rodriguez (Junior), Anderson Santamaria (Puebla), Miguel Trauco (Flamengo)

Orta saha: Pedro Aquino (Lobos), Wilmer Cartagena (Veracruz), Christian Cueva (Sao Paulo), Edison Flores (Aalborg), Paolo Hurtado (Vitoria Guimaraes), Andy Polo (Portland Timbers), Renato Tapia (Feyenoord), Yoshimar Yotun (Orlando City)

Forvet: Paolo Guerrero (Flamengo), Andre Carrillo (Watford), Raul Ruidiaz (Morelia), Jefferson Farfan (Lokomotiv Moskova)

Maç takvimi

16 Haziran (19.00): Peru-Danimarka (Mordovia Arena – Saransk)

21 Haziran (18.00): Fransa-Peru (Ekaterinburg Arena – Ekaterinburg)

26 Haziran (17.00): Avustralya-Peru (Fisht Stadı – Soçi)


AVUSTRALYA

Tecrübeli isim Tim Cahill ile Jedinak takımda öne çıkan isimler.

Kaleci: Mathew Ryan (Brighton & Hove Albion), Danny Vukovic (Genk), Brad Jones (Feyenoord)

Defans: Aziz Eraltay (Bursaspor), Milos Degenek (Yokohama F. Marinos), Matthew Jurman (Suwon Bluewings), James Meredith (Millwall), Josh Risdon (Western Sydney), Trent Sainsbury (Grasshoppers)

Orta saha: Mile Jedinak (Aston Villa), Jackson Irvine (Hull City), Robbie Kruse (Bochum), Massimo Luongo (Queens Park Rangers), Mark Milligan (El Ahli), Aaron Mooy (Huddersfield Town), Tom Rogic (Celtic)

Forvet: Tim Cahill (Millwall), Tomi Juric (Luzern), Matthew Leckie (Hertha Berlin), Andrew Nabbout (Urawa Red Diamonds), Dimitri Petratos (Newcastle Jets), Daniel Arzani (Melbourne City), Jamie Maclaren (Hibernian)

Maç takvimi

16 Haziran (13.00) Fransa-Avustralya (Kazan Arena – Kazan)

21 Haziran (15.00) Danimarka-Avustralya (Samara Arena – Samara)

26 Haziran (17.00) Avustralya-Peru (Fisht Stadı – Soçi)

 

           D GRUBU

ARJANTİN

Bu haber toplam 474 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.