Eğitimi kalıcı hale getirdi: Eğiten ve öğreten İngilizce Sokağı

Eğitimi kalıcı hale getirdi: Eğiten ve öğreten İngilizce Sokağı

Kırşehir’de bulunan bir okulda İngilizce öğretmeninin çabasıyla İngilizce Sokağı oluşturuldu. Öğretmen Bayındır: Bu sayede öğrenmek daha kalıcı hale geliyor ve öğrenciler dersten zevk alıyor

A+A-

Birgün Gazetesi'nden Mustafa Kömüş'ün haberine göre;Türkiye’de yabancı dil öğretiminin istenen seviyeye ulaşamadığı bilinen bir konu. Yabancı dil öğrenimini teşvik etmek için küçük yaş gruplarındaki öğrencilere daha zevkli, eğlenceli ve renkli öğrenme ortamı sunmak için görsellere başvurulması son derece önemli. Bu görseller sayesinde öğretim daha kalıcı hale geliyor. İngilizce Öğretmeni Gürsel Bayındır, Anadolu’nun orta yerinde bir devlet okulu olan Kırşehir Prof. Dr. Erol Güngör Ortaokulunda İngilizce Sokağı oluşturdu. Okulun koridorlarında, tavanında ve tabanında sergilenen görsellerle öğrencilerin İngilizceye olan ilgisi artarken, öğrenme seviyeleri de yükseldi.

BirGün’e konuşan Bayındır bu çalışmaların öğrenciler için çok faydalı olduğunu ve öğrencilerin günlük hayatlarında İngilizce konuştuklarını aktardı. Bayındır “Tahtanın karşısına geçip ders anlatmak geçmişte kaldı. Biz yaptığımız çalışmayla birincisi okulu daha cazip hale getirdik. İkincisi sadece ders içinde olmadığı için teneffüslerde de çocuklar İngilizce öğrenebiliyorlar. Derste çocuklar bazen dinliyor, bazen dinliyor gibi yapıyor, bazen de hiç dinlemiyor. Bunu da çok anlayamıyoruz. Bir de biz daha çok günlük dilde kullandığımız şeyleri yazdık sokağa. Öğrenciler de bunları öğrenip hayatlarında kullanıyorlar” ifadelerini kullandı.


Görseller hatırlamayı sağlıyor

Geleneksel şekilde ders işlemenin okulu sıkıcı hale getirdiğini belirten Bayındır “Ülkemizde de yabancı dil öğrenimi iyi bir seviyede değil. Öğrenmede görselliğin çok önemli bir yeri var. Görseller öğrencilerin daha iyi hatırlamasını sağlıyor. Bu sayede öğrenmek daha kalıcı hale geliyor ve öğrenciler de zevk alıyor. Yapılan araştırmalar da gösteriyor, ne kadar fazla duyu organına hitap ederse öğrenme o kadar kalıcı oluyor. Biz de burada hem görsel hem de işitsel bir şekilde öğrencilerin öğrenmesine katkı sağladık” dedi

“Tahtanın karşısına geçip ders anlatmak geçmişte kaldı” diyen Bayındır şöyle devam etti: “Bunu yaparak biz birincisi okulu daha cazip hale getirdik. İkincisi sadece ders içinde olmadığı için teneffüslerde de çocuklar İngilizce öğrenebiliyorlar. Derste çocuklar bazen dinliyor, bazen dinliyor gibi yapıyor, bazen de hiç dinlemiyor. Bunu da çok anlayamıyoruz. Bir de biz daha çok günlük dilde kullandığımız şeyleri yazdık sokağa. Öğrenciler de bunları öğrenip hayatlarında kullanıyorlar. Öğrenciler hiç bakmasalar bile bir şeyler öğreniyorlar. Eğitimde gizil öğrenme diye bir şey vardır. Çocuklar farkında olmadan dahi öğreniyorlar.”


Çalışmanın yapılış aşamasına da değinen Bayındır şunları söyledi: “Önce koridoru tespit ettik. Okuldaki İngilizce öğretmeni olan arkadaşlarla neler yapabileceğimizi konuştuk. Benim öncülüğümde reklam ajanslarıyla fikir alış-verişinde bulunduk. Onlarla görüşmeler yaptık. Daha sonra bir iki ay beyin fırtınası yaptık birlikte. Sonra görselleri hazırladık, bazılarını internetten bulduk, bazılarını ise biz ortaklaşa hazırladık. Ajansa biz isteklerimizi söyledik, onlar da tasarladı. Bu şekilde hazırladık. Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden de hiç faydalanmadık, tamamen dayanışmayla yaptık bu çalışmayı.”

Öğrenciler ilgi gösterdi

Öğrencilerin ilgiyle karşıladığını belirten İngilizce Öğretmeni “İlk anda tavandaki hava durumları ve zemindeki yazılar özellikle dikkatlerini çekti. Hayvan isimleriyle çok ilgilendiğini gözlemledim. Yerde ayak izleri var hem Türkçe hem İngilizce kelimeler. Çocuklar birbirlerine soru sorarak ilerliyor. Bu da beni son derece memnun ediyor. Bazen bakacaklar mı diye kendi adımı yazıyorum. Öğrenciler görüyor, gelip bana söylüyorlar. Bu sayede de okuduklarını anlıyorum. Okul olarak da planlı bir çalışma yürütüyoruz. Seneye 5’inci sınıfların hazırlık sınıfı olmasına yönelik çalışmalar var. Biz de buna hazırlanıyoruz. Bir dil sınıfı oluşturup, kütüphaneler yaparak geliştirmeye çalışıyoruz. Seneye teneffüslerde İngilizce müzikler de yayımlamayı düşünüyoruz” diye konuştu.

Gizil öğrenme nedir?

Diğer adı örtük öğrenme olan gizil öğrenme bilinçsizce, farkında olmadan ve istemeden edinilen öğrenmelere deniyor. Buna göre, bazı öğrenmeler öğrenme amacı olmadan, hatta kişi farkında olmadan gerçekleşiyor. Yapılan çalışmalar, gizil öğrenmenin zihinsel imge ya da bilişsel harita olarak depolandığını gösteriyor. Organizma, ilgili bir problemle karşılaştığı zaman bu haritalara başvurur ve onu kullanır. Örneğin her gün gördüğümüz bir cadde ismini çaba harcamadan öğrenmek gibi.

Bu haber toplam 303 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.