ENAG: Yıllık enflasyon yüzde 170,7
Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) 12 aylık enflasyonu yüzde 170,7 olarak açıkladı. ENAG’a göre enflasyon kasımda yüzde 4,24 arttı. 11 aylık enflasyonsa yüzde 125,43 oldu.

Bağımsız akademisyenlerin oluşturduğu ENAG’ın geçen ayki verilerine göre, Tüketici Fiyat Fiyat Endeksi (E-TÜFE) aylık bazda yüzde 7,18, yıllık bazdaysa yüzde 185,34 artmıştı.
 
 
Kasım verilerine göreyse enflasyon aylık bazda yüzde 4,24, yıllık olaraksa yüzde 170,7 arttı.
 
Yıl başından bu yana gerçekleşen enflasyonsa yüzde 125,43 olarak hesaplandı.
 
 

 

 
İktidar baz etkisine sığınıyor
 
Enflasyon, bir seneki önceki istatistiklerle karşılaştırmayla belirleniyor. Buna baz etkisi deniyor. Örnek vermek gerekirse geçen yılki kur artışları sonucu aralıkta enflasyon aylık yüzde 13,6 olarak hesaplanmıştı. Bu aylık artış, endeksi 13,6 puan artırmış oldu. Bu sene aralıktaysa aylık enflasyonun yüzde 0,99 geldiğini varsayalım. Bu durumda geçen yılın aralık enflasyon oranı endeksten çıkacak yerine gelen yüzde 0,99’luk oran girecek ve 12 aylık enflasyon ciddi oranda düşmüş olacak.
 
 
Enflasyon için önlem almayan hükümet, işte bu baz etkisine sığınıyor. İktidar yetkilileri bu yüzden enflasyonun geçen sene aylık olarak yüksek geldiği aralık, ocak aylarını ‘düşüş’ için işaret ediyor.
 
Uzmanlar, seçimlere yaklaştıkça enflasyonda baz etkisiyle oluşacak düşüşün, iktidar tarafından sanki fiyatlar gerilemiş gibi lanse edileceğini düşünüyor.

Diğer Yazılarımız