'Erdoğan'ın planı bankayı Varlık Fonu'na devretmek'

'Erdoğan'ın planı bankayı Varlık Fonu'na devretmek'

CHP’nin daha önce İş Bankası’nda görev yapan Yönetim Kurulu üyelerinden Mustafa Özyürek, Erdoğan’ın nihai planının bankayı başında bulunduğu Varlık Fonu’na devretmek olduğunu savundu.

A+A-

CHP’nin İş Bankası’ndaki hisselerinin Hazine’ye devrini ilk kez 17 Eylül’de gündeme getiren Erdoğan’ın partisinin dünkü grup toplantısında MHP’nin desteğiyle konuyu nihayete erdireceklerini açıklaması, devam eden tartışmayı alevlendirdi.

CHP’yi İş Bankası’nda temsil eden eski Yönetim Kurulu üyelerinden Mustafa Özyürek, asıl amacın “İş Bankası’nı ele geçirmek, AKP’lileştirmek” olduğunu belirterek, Erdoğan’ın nihai planının bankayı başında bulunduğu Varlık Fonu’na devretmek olduğunu savundu.

İş Bankası’nın sadece bankacılık alanında faaliyet göstermediğini vurgulayarak iştirakleriyle ülkenin en büyük ve kârlı holdinglerinin başında geldiğine dikkati çeken Mustafa Özyürek, “İş Bankası hisseleri şimdiye kadar iki kez Hazine’ye geçti. İlki 1950’den sonra Menderes döneminde ikincisi de 12 Eylül Darbesi’nde. CHP’nin yeniden açılmasının ardından 12 Eylül faşist darbesinin tasarrufu yargıya taşındı ve Yargıtay Dava Daireleri Kurulu kararıyla hisselerin miras yoluyla sahip olunan hisseler yeniden CHP’nin yönetimine geçti” dedi.

"ÜLKENİN EN BÜYÜK KURULUŞLARINDA SÖZ SAHİBİ OLACAKLAR"

Erdoğan’ın bir yandan Atatürk’ün vasiyetini ortadan kaldırmaya çalışırken bir yandan da şimdiye kadar nüfuz edemediği İş Bankası’nı ele geçirmeye çalıştığını savunan Özyürek, şunları kaydetti:

“Eğer planladıkları gibi CHP’nin yönetimindeki yüzde 28’lik hisseyi Hazine’nin kontrolüne geçirirlerse, sadece İş Bankası’nda değil Şişe Cam’dan Anadolu Sigorta’ya ülkenin en büyük kuruluşlarında söz sahibi olacaklar. Asıl amaç İş Bankası’ını ele geçirmek, AKP’lileştirmek. Erdoğan’ın nihai planı İş Bankası’nı da kendisinin başında bulunduğu Varlık Fonu’na devredebilmek.”

 

Bu haber toplam 1116 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.