Ersin Varlık Aslamaci Aliş'e Mektuplarda Nikos Kazancakis'i  yazdı

Ersin Varlık Aslamaci Aliş'e Mektuplarda Nikos Kazancakis'i yazdı

Bak Aliş, bugün sana Yunan yazar, şair, siyasetçi ve filozof. 20. yüzyılın en önemli Yunan felsefecisi olduğu ve eserleri yabancı dillere en çok çevrilmiş...

A+A-

Bak Aliş, bugün sana Yunan yazar, şair, siyasetçi ve filozof. 20. yüzyılın en önemli Yunan felsefecisi olduğu ve eserleri yabancı dillere en çok çevrilmiş olan Nikos Kazancakis'i tanıtmak istiyorum..

 

Nikos Kazancakis, 1883 yılında Girit'te doğdu. 1906'da Atina Hukuk Okulu'ndan mezun olduktan sonra çalışmalarını Paris'te sürdüren Kazancakis, Balkan Savaşları sırasında gönüllü olarak Yunan Ordusu'na katıldı. Savaştan sonra birçok Avrupa ve Asya ülkesini dolaşarak gezi yazıları yazdı. Edebiyatın birçok alanında yapıtlar veren Nikos Kazancakis, düşünce adamı olarak Nietzsche ve Bergson'un çalışmalarıyla Hıristiyanlık, Marksizm ve Budizm'in etkisi altında kaldı. Eserlerinde bu farklı bakış açılarını sentezlemeye çalıştı.

 

1927'de düşünce yapısını ortaya koyan en önemli eseri "Askitiki" yayınlandı. 1938 yılında 13 yıl boyunca üzerinde çalıştığı epik şiirleri "Odysseas"ı, Homeros'un bıraktığı yerden Odyseeia'nın anlatım biçimini koruyarak yazdı. Bu geniş şiirsel çalışma 33.333 mısradan oluşmaktadır.

 

Pratik yaşam bilgileri yazara, daha sonraları gazetecilik konusunda olsun, ticari konularda olsun, belli yetenekler kazandırdı. Bu arada, I. Dünya Savaşı sonrasında hükümetin danışma kurulunun başkanlığını yaptı, birçok yurtdışı gezilere çıktı. Bu geziler sırasındaki anılarını, daha sonraları kitap halinde toplamayı başardı.

 

Yapıtlarında, doğup büyüdüğü yer olan Girit'in özgünlüğüne kendi, derin gözlem ve duygularını katarak eşine az rastlanan bir dil yaratan Kazancakis birçok oyun ve hikaye yazdı, çeviriler yaptı dini-felsefi denemeler yazdı.

 

Bu arada Yunanistan'ın faşist istiladan kurtulup bağımsızlığına kavuşmasından sonra, ilerici görüşlere sahip bir politikacı olarak politik yaşama atıldı. 1945-1946 yılları arasında Liberal Sophuli Hükümeti içerisinde sandalyesiz bakan olarak görev yaptı.

 

Kazancakis, diğer birçok yazar gibi yaşamının son yıllarında ünlendi. 1956 yılında Viyana'da Uluslararası Barış Ödülü'nü aldı. 1957 yılında Almanya'da öldükten sonra Girit'i çevreleyen Venedik surlarının kale burçlarından birinin altına gömüldü. Girit’te bulunan havaalanlarından birine ismi verilmiştir.

Kazancakis’in mezar taşında kendi eseri Çileci’den alıntılanan “Hiçbir şey ummuyorum, hiçbir şeyden korkmuyorum, özgürüm” yazmaktadır.

 

Aliş'im, şimdi onun kitaplarından alıntı yapılmış bir kaç sözüyle analım mı bu değerli edebiyatçıyı?

Biliyorum, büyüdüğünde sen de onun kitaplarını okuyacak ve senaryoları bunlardan uyarlanan filmlerini izleyeceksin..

 

 
Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi

 

“Dünyayı bugünkü durumuna getiren nedir, bilir misin? Yarım işler, yarım konuşmalar, yarım günahlar, yarım iyiliklerdir.”

 

 

“Hey zavallı hey! Hepimiz kardeşiz be. Hepimiz kurtların yiyeceği etiz.”

 

 

“Gerçeği söylüyorum size. İnsan, uçurumun kenarına varmadan, kanatlanamaz!”

 

 

“Hayır özgür değilsin, dedi. Senin bağlı bulunduğun ip, öbür insanlarınkinden daha uzun; hepsi bu kadar.”

 

 

“Buğday gibi toprağa inip ölmen gerek kalbim, titreme başka türlü nasıl başak olursun ve açlıktan ölen insanları nasıl beslersin.”

 

 

“İki yol da sarp ve çetindi; ikisi de insanı doruğa çıkarabilirdi. İnsanın ölüm yokmuş gibi hareket etmesiyle, aklında her an ölüm olduğu halde hareket etmesi, belki de aynı şeydi.”

 

 

ESERLERİ

 

- Romanları:

 

1946 – Zorba (Aleksi Zorba)

 

1954 – Günaha Son Çağrı (O Telefteos Pirasmos)

 

1954 – İsa Yeniden Çarmıha Geriliyor (Khristos Ksanastavronete)

 

1957 – Allahın Fukarası (O Phtokhulis Tu Theu)

 

1957 – Bir İlyada Tercümesi (Omiru Iliada)

 

- Şiirleri:

 

1906 – Yılan ve Zambak (Ophis Ke Krino)

 

- Denemeleri:

 

1927 – Gezerken (Taksidevondas)

 

1927 – Çileci (Askitiki)

 

Oyunları:

 

1928 – Odysseus

 

1928 – Khristos (Isa)

 

1953 – Melissa

 

Bu haber toplam 824 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.