Greenpeace'den Eskişehir'deki termik santrale karşı imza kampanyası

Greenpeace'den Eskişehir'deki termik santrale karşı imza kampanyası

Greenpeace Akdeniz, Eskişehir'deki Alpu Ovası'na kurulmak istenen kömürlü termik santrale karşı imza kampanyası başlattı. Kısa sürede 25 bini aşkın imza toplandı.

A+A-

Reel Haber Ajansı(RHA)- Greenpeace (Yeşilbarış) Akdeniz, Eskişehir'deki Alpu Ovası'na kurulmak istenen kömürlü termik santrale karşı imza kampanyası başlattı. Toplanan imzalar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na iletilecek.

Çevreci kuruluştan yapılan açıklamada, "Eskişehir'in havasını, suyunu, tarım alanlarını etkileyecek olan kömürlü termik santralin eksikliklerle/hatalarla dolu Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunu iptal edin" çağrısı yapıldı. Açıklamada, şöyle denildi:

"Tarihinde pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış Eskişehir, kömürlü termik santral tehdidiyle karşı karşıya. Alpu Ovası'na kurulmak istenen termik santralin onaylanan ÇED raporu eksiklikler ve hatalarla dolu. ÇED raporunda; Projenin tarımsal ekonomiye etkisi hesaplanmadı. Hava kirliliği değerlendirmesi eksik ve hatalı. 1. derece arkeolojik sit alanı görmezden gelindi. Santral kurulursa 3200 erken ölüme neden olacak. Eskişehir'in tarım alanlarını ve havasını etkileyecek kömürlü termik santrale karşı sen de harekete geç, ÇED raporunun iptali için başlattığımız kampanyaya imza ver. Eskişehir'in güzelliği kömürlü termik santral dumanıyla kaybolmasın."

Kısa sürede toplanan imzaların sayısı bugün saat 14.00 itibariyle 25 bin 568'e ulaştı.

Termik santralın Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) süreci geçen Nisan ayında sonlandı. Alpu Termik Santralı projesi için 11 Eylül 2017’de başlatılan ÇED süreci 177 günde tamamlandı ve santral projesi hakkında ‘ÇED Olumlu’ kararı verilmişti. Alpu Termik Santralı projesi hakkında verilen ÇED Olumlu Kararı, 6 Mart 2018 itibarıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı internet sitesinde de yer aldı. Bundan sonra ‘ÇED Olumlu’ kararı hakkındaki hukuki süreç başlamıştı.

Alpu Termik Santralı projesi, geçmişte Türkiye’deki en büyük termik santralları işleten ancak 2013 sonrası dönemdeki özelleştirmelerde bu santralların büyük çoğunu elden çıkaran EÜAŞ, yani bir kamu kuruluşu olan Elektrik Üretim A.Ş. tarafından yürütülüyor. 

Bu haber toplam 219 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.