'Güneydoğu'nun Efesi'nde kazılardan önce yüzey temizliği

'Güneydoğu'nun Efesi'nde kazılardan önce yüzey temizliği

Güneydoğu'nun 'Efes antik kenti' olarak bilinen Mardin'deki Dara Antik Kenti'ndeki Arkeolojik Kazısı 2018 dönemi, Nekropolün batısında yer alan taşocağında yapılan yüzey temizleme çalışmalarıyla başladı.

A+A-

Reel Haber Ajansı(RHA)- Güneydoğu'nun 'Efes antik kenti' olarak bilinen Mardin'deki Dara Antik Kenti'ndeki Arkeolojik Kazısı 2018 dönemi, Nekropolün batısında yer alan taşocağında yapılan yüzey temizleme çalışmalarıyla başladı.

Mardin Müze Müdürü Nihat Erdoğan, Mardin’in güneydoğusunda 30 kilometre uzaklıkta Nusaybin ilçesi yolunun 8'inci kilometresindeki Oğuz köyünde bulunan Dara Antik kentinde yeni dönem kazı çalışmalarına başlandığını söyledi. Mezopotamya Ovası ile Tur-Abdin Dağları'Rnın birleştiği yerde kireçtaşı ana kaya üzerinde inşa edilen, Geç Roma, Erken Bizans, Selçuklu ve Osmanlı yapılarını bir arada görülebileceği antik kentteki yüzey temizleme çalışmalarından sonra kazılara başlanması hlanlandı. Geçen yıl ziyarete açılan Dara Antik Kentinde şehrin surları, kapısı, agora ve sütunlu caddesini,  tarihi köprüsü, sarnıçlarının yanı sıra mozaikli yapı,  Perslerle yapılan savaşta kullanılan surun dışındaki hendek, nekropol alanı ve mezarlık alanındaki kümbet bulunuyor.

Dara, Tarihte Yukarı Mezopotamya'nın en önemli yerleşim yerleri arasında 505 yılında, İmparator Anastasius'un (491-518) girişimleriyle  Doğu Roma İmparatorluğunun doğu sınırını Sasanilere karşı korumak için askeri amaçlı bir garnizon kenti olarak kurulmuştu. Kaya içine oyulan yapılardan oluşan ve geniş bir alana yayılan Dara Antik Kentinin çevresi 4 kilometrelik surla korunuyor. İç kale, kentin kuzeyinde ve 50 metre yüksekliğindeki tepenin üst düzlüğüne kurulmuştur. Kent içinde kilise, saray, çarşı, zindan, tophane ve su bendi kalıntıları görülebiliyor. Ayrıca köyün etrafında tarihleri Geç Roma dönemine kadar giden mağara evlere rastlanıyor. Procopius’un yazdığı kitapta Dara Antik Kenti'nde 2 kilise, halk hamamları, Pazar(agora), sarnıçlar, depo ve Anastasius'un heykelini bulunuyorddu. Günümüzde bu yapıların bir kısmını görülebiliyor.

Bu haber toplam 406 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.