Güvenilir için çalışmaya devam edecekler

Güvenilir için çalışmaya devam edecekler

Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği bünyesinde oluşturulan Güvenilir Ürün Platformu (GÜP), Yürütme Kurulu adına Celal Toprak ve Can Sezen’in...

A+A-

Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği bünyesinde oluşturulan Güvenilir Ürün Platformu (GÜP), Yürütme Kurulu adına Celal Toprak ve Can Sezen’in yaptığı çağrı ile toplandı.

 

Perpa’da yapılan toplantıda Celal Toprak kısa bir açılış konuşması yaparak sözü toplantıya katılan Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Zafer Şenyurt’ a verdi.

 

Başkan Zafer Şenyurt  yeni dönemde GÜM ile işbirliğinin daha da artırılması gerektiğinin altını çizdi ve yaptıkları bazı çalışmalar hakkında bilgi verdi.

 

Daha sonra söz alan Veteriner Odası’nın efsane başkanlarından Can Demir de özellikle şarbon konusunda kısa bir bilgilendirme yaptı ve önümüzdeki süreçte bu konuda çalışma yapılmasını önerdi.

 

Yürütme Kurulu adına söz alan Can Sezen de başta bal olmak üzere bilgilendirme toplantılarına devam edilmesi  gerektiğini söyledi ve bilim kurulları oluşturmasını önerdi.

 

Yürütme kurulu adına söz alan Celal Toprak ise gelinen noktayı ilişkin özetle şu bilgileri verdi.

 

. Güvenilir Ürün Platformu (GÜP) Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği (YAPDER) bünyesinde kuruldu.

 

. Aslında YAPDER bünyesinde daha önce kurulan Sağlıklı Gıda Platformu’nun devamı olarak hayata geçti.

 

. Önce İstanbul’da  bir arama konferansı yapıldı. Çok sayıda sivil toplum örgütü önderinin katıldığı bu toplantıda böyle bir oluşuma ihtiyaç olduğu tespit edildi.

 

. Daha sonra Antalya’da bir dizi toplantı yapıldı. Bu toplantılara başlık olarak “Tatlı Yiyelim Tatlı Konuşalım, Güvenilir Ürüne Ulaşalım” başlığı kondu.

 

. Bu toplantıların birine Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) o dönemdeki Başkan Vekili Tahsin Öztiryaki, ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı da katıldı.

 

. Daha sonra gıdadan tekstile, oyuncaktan hizmete kadar her ürünün güvenilir olanına ulaşmak için yeni sistemler kurulması kararı alındı.

 

. Özellikle İzmir’de yapılan toplantıda yol kenarlarında satılan baldan, zeytinyağına kadar bir dizi ürünün doğal diye tüketiciye ulaştırılmasına tavır alınması kararı alındı.

 

. Bu sırada İstanbul’da Tatlı Yiyelim Tatlı Konuşalım Güvenilir Ürüne Ulaşım toplantılarına devam edildi.

 

. Ve geçtiğimiz yıl Şile Belediye Başkanı Can Tabakoğlu ev sahipliğinde ve Şile Kaymakamı Salih Yüce’ nin de katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda GÜP’ün kurulması kararı alındı.

 

. Bugün burada bütün bu çalışmaların devamında toplandık. Bize ev sahipliği yapan Perpa A Blok Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Sezgin’e teşekkür ediyoruz.

 

.Bu çalışmanın bu noktaya gelmesinde bize destek veren sivil toplum örgütü önderlerine ve Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’e çok teşekkür ediyoruz.

 

Celal Toprak’ın konuşmasında sonra GÜP yeni etkinlikleri planlamak üzere çalışmalarına devam etme kararı aldı.

 

Destek veren bazı isimler

 

Vet. Dr. Can Demir - Anavarza Bal Genel Müdürü Can Sezen -  Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis - Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu – Gazeteci Recep Erçin - Kanal ekonomi kurucularından Mehmet Gözcü – Televizyon programcısı Çetin Ünsalan - MEYED Genel Sekreteri İpek İşbitiren -İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr.Ali Murat Varol - İnvenura CEO' su Burak Karapınar - ANFAŞ Genel Müdürü Murat Özer - Vet. Hek. Serkan Tosun - Gıda Müh. Zafer Şenyurt-Mert Demircioğlu-Tevfik Kısacık-Ali Özcan Kılıç-Sinan Vargı-Merve Saatçi-Nil Yıldız Alp-Ekin Ongan-İbrahim Evrim-Süleyman Özer-Pelin Cengiz-Salim Karataş-Argun Şahin-Günay Yüksel-Fikri Türkel-Ahmet Kavak-Selahattin Kaya-Hüseyin Bozdağ-Kübra Kurtuluş-Latif Ünal-Vasfi Pakman-Ali Taş Gülen-Fikret Korkmaz-Selçuk Maruflu-Burhan Er-Ayla Torun-Bilgin Şahin-Ahmet Turan Akkaya-Turan Özbahçeci-Engin Güner-Servet Bido-Necat Aydın-Öner Ilgaz-Demir Kunter-Nazan Biliz-Sevgi Gölbaş-Engin Başaran-Engin Akman-Nevzat Yılmaz-Gülin Görgülü-Ali Güler-Esra Eren.

Bu haber toplam 404 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.