İnce, 9 Temmuz’da Dönmek Üzere Ankara’daydı

İnce, 9 Temmuz’da Dönmek Üzere Ankara’daydı

9 Temmuz’da Cumhurbaşkanı olarak karşılayacaklarından emin bir şekilde İnce’yi son miting için İstanbul’a uğurladı Ankaralılar...

A+A-

Sonuçları merakla beklenen 24 Haziran’a 2 günden az kaldı. Baskın seçimin karakterinden ve dayattığı takvimden dolayı çok sıkışık ve bir o kadar da yoğun bir seçim hazırlığı dönemi geçirdi Türkiye. Günde 2-3 miting, televizyon programları, radyo programları… İki seçimin birlikte olması adayların üzerindeki ağırlığı biraz hafifletti sadece. Örneğin Adalet ve Kalkınma Partisi önem verdiği illere Recep Tayyip Erdoğan ile giderken; önemsemediği illerde Binali Yıldırım’ı tercih etti. Miting katılım oranları da buna göre şekillendi doğal olarak. Yıldırım’ın 500-600 kişiyle tamamladığı mitingleri bol bol sosyal medyada gördük.

Sıkıştırılmış propaganda sürecinin yıldızı ise hiç tartışma götürmeyecek şekilde Cumhuriyet Halk Partisi’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’ydi. İnce bazen Türkiye’nin üç ayrı şehrinde; bazen de bir şehrin 6-7 ayrı ilçesinde mitingler yaptı. Neredeyse hepsi de halkla bütünleştiği, kalabalığın alışılmışın üzerinde olduğu mitinglerdi. Bu kalabalıklar evde oturan CHP’lilerin alanlara çıkmasıyla mı oluştu yoksa İnce CHP kitlesinin üzerine bir kitle mi koydu onu da 24 Haziran gecesi göreceğiz. Fakat 24 Haziran'ın sonuçlarını beklemeden İnce ve CHP'liler arasında oluşan bir bağın altını çizmekte fayda var. Tüm CHP'lilerde ama özellikle de genç CHP'lilerde yaşananlara ve yaşamak zorunda bırakıldıkları hayata karşı giderek artan bir öfke ve tepki var. Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Sakin Güç" tarzı siyaseti ile bu insanların duyguları bir yerden sonra kopmuştu. Fakat şimdi İnce'nin tarzı ile bu kopukluk giderilmiş gözüküyor. Oluşan durum iyi mi, kötü mü emin değilim fakat İnce'nin tarzının CHP'lilerin şu an için beklediği ve istediği tarz olduğu bir gerçek.

İnce bugün de Başkent'teydi. Dün gerçekleşen ve insan selinin ucunun bucağının görünmediği İzmir Mitingi’nden sonra; seçime 48 saatten az kala İnce Ankara’da kürsüye çıktı. (İnsan azlığından 2-3 saat ertelenen mitingleri gördüğümüz bu dönemde İnce tam ilan edilen saatte kürsüye çıktı.)Bu seçimin ilk turu için sondan ikinci mitingdi. Uzun maraton büyük İstanbul Mitingi ile son bulacak. İnce’nin Ankara mitingi de tıpkı Hatay, Mersin, Antalya ve İzmir gibi şehrin son dönemde gördüğü en görkemli miting olarak tarihe geçti diyebiliriz. Hatta meydanda ve sokaklarda toplanmış insanların çoğu için ömürlerinde gördükleri en kalabalık CHP mitingiydi diyebiliriz. Her ne kadar Mersin ve İzmir’deki gibi kitleyi tam olarak gösteren bir yerde organize edilememiş olsa da mitinge gelen kalabalıklar hem meydanı hem de meydana çıkan sokakları doldurdu, taşırdı. Hatta sahnenin arkasında bile bazı partiler için doyurucu denebilecek sayıda insan vardı. İnce’nin büyük rakip olan Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara’da spor dışı bir etkinliğe herhalde en son Gezi döneminde Türkçe Olimpiyatları’yla ile ev sahipliği yapan ve yakında yıkılacak olan tarihi 19 Mayıs Stadyumu’nda miting yaptığı düşünülürse İnce’nin Tandoğan Meydanı’nda topladığı kalabalığın büyüklüğü daha rahat anlaşılabilir. Ankara’da önceki seçimlerde ilçe ilçe dolaşan Erdoğan, bu sefer bu görevi Binali Yıldırım’a devretti.

Ankara’nın siyasi durumuna bakınca 14 ayda Ankara’da çok şeyin değiştiğini söylemek mümkün. İnce de bu rüzgârı katlayarak arkasına almayı başardı. Çok öyleymiş gibi davranılmıyor olsa da 16 Nisan 2017 Referandumu’nda Ankara iktidarın kaybettiği illerden bir tanesiydi. Hatta bu sonucun 15 Temmuz ile birleşmesiyle birlikte ortaya çıkan hava sonucunda Ankara’nın Belediye Başkanı da görevinden alındı. Başkanlığı kaybettikten sonra sosyal medyada trol olarak çalışmaya devam eden Başkan’ın yırtıcı tavrının da ortadan kalkması, Ankara’nın iktidar açısından en sönük propaganda dönemini yaşamasına, görmesine yol açtı. Kim ne dersen desin Gökçek, belediye başkanlığından daha iyi bir miting organizatörüydü.

Son olarak miting alanındakilerin konuştuklarına bakarsak herkesin “Başaracağız” sloganına olan inancı tam.  İnce de seçimin ikinci tura kalmayacağını söyleyerek bu inancı pekiştirdi. Fakat ben bir açık kapı bırakmak isterim yine de. Ankaralılar 9 Temmuz’da Cumhurbaşkanı olarak karşılayacaklarından emin bir şekilde İnce’yi son miting için İstanbul’a uğurladılar. TBMM’de çoğunluğunu kaybetmiş bir Erdoğan’ın ikinci turda da tutunamayacağını düşünüyor herkes. Tabii ki herkesin aklında belli sorular da mevcut. Özellikle de Mart 2014’teki yerel seçimlerde Ankara’da yaşananlar düşünüldüğünde kimse haksız da sayılmaz.

Bu haber toplam 10451 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.