Kadın adaylar, kendilerini ve hedeflerini anlattı

Kadın adaylar, kendilerini ve hedeflerini anlattı

Avcılar Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından düzenlenen ‘Kadın ve Siyaset’ konulu söyleşide İstanbul 3’üncü. Bölge’den 15 kadın milletvekili adayı katıldı.Kadın adaylar politikaya ilişkin görüşlerini ve hedeflerini anlattı.

A+A-

Reel Haber Ajansı(RHA)- Avcılar Kent Konseyi Kadın Meclisi tarafından düzenlenen ‘Kadın ve Siyaset’ konulu söyleşide  İstanbul 3’üncü. Bölge’den 15 kadın milletvekili adayı katıldı.Kadın adaylar politikaya ilişkin görüşlerini ve hedeflerini anlatırken, Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli, “İstanbul’un, Marmara Bölgesi’nin tek kadın belediye başkanı olmasını istemiyorum. Kadınlarımız politikada güçlendirilmeli, cesaretlendirilmeli” dedi.

Avcılar Belediyesi Zübeyde Hanım Nikah Sarayı’nda düzenlenen toplantıya katılan CHP, İYİ Parti, Vatan Partisi, Saadet Partisi’nden, kadın adaylar kendilerini izlemeye gelen izleyicilere hedeflerini ve politikaya bakış açılarını anlattı. Kent Konseyi Başkanı Mert Ali Ak, seçimin demokrasinin ‘Olmazsa olmazlarından biri’ olduğunu kadın adayları seçmenleri ile buluşturarak, kendilerini tanıtmalarını sağlamayı amaçladıklarını belirtirken, verilen oyların sofradaki ekmeği, iş yaşamını, sağlığından, geleceğine kadar her aşamayı etkilediğini söyledi. ‘İstanbul ve Marmara Bölgesi’nin tek kadın belediye başkanı’ olarak toplantıya katılarak kadın adaylara başarı dileyen Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli, kadın bakış açısının topluma birçok açıdan kazanç getirdiğini anlatırken, şöyle dedi:

“İstanbul’un, Marmara Bölgesi’nin tek kadın belediye başkanı olmayı istemiyorum. Her yerde kadın dayanışmasının olmasını istiyorum. Bu dayanışma katlanarak arttırılabilir. Yerelden, parlamentoya kadar kadınlara eşit sayıda seçimin temel alınmasını istiyorum. Ancak, maalesef kadınlarımızın politikaya girme düzeyi Türkiye’nin her tarafında  İstanbul, Ankara, İzmir’deki düzeyde değil. Kadınlarımız cesaretlendirilmeli, güçlendirilmeli. Bu nedenle önce bir kadın kotasının getirilmesini gerekli görüyorum. Üniversitelerde kadın- erkek ayrımı yok. Bilimsellik ve liyakat var. O nedenle erkek ve kadın akademisyen sayısında uçurum yok. Politikada da bu böyle olmalı. Kadınların politikada en yüksek düzeyde temsil edilmesi bizi gururlandırır. “

 

Daha sonra toplantıya katılan kadın milletvekili adayları tek tek kürsüye gelerek kendilerini anlatırken, bir kadın olarak hedeflerini ve seçildikleri takdirde ne yapacaklarını kısaca anlattı. Vatan Partisi’nden Hatice Ece Karaca, Tülin Saner, Müşerref Güneş Tabanoğlu, Meliha Sevencan, Saadet Partisi’nden Ebrar Bezci, Emine Öztürk, CHP’den Seda Önder, Sibel Özdemir, Emine Gülizar Emecan, İYİ Parti’den Meltem Ünal Erzen, Zihniye Gürkan, Ruhiye Ayla Demir, Evrim Tok, Meliha Apaydın, Meryem Göktaş Tanrıverdi’nin yanı sıra salonda bulunan tek erkek milletvekili adayı CHP’den Erdal Sarıkaya da kadınların mücadelesine destek verdiğini söyledi.

Bu haber toplam 372 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.