'Türk askeri sınırı geçiyor' iddiasına yalanlama
Bloomberg sitesinin 'Türk askerlerinin Suriye'nin kuzeyine girmeye başladı' iddiasına yalanlama geldi. Reuters'a konuşan kaynaklar sınırın geçilmediğini, ağır teçhizat taşıyan askerlerin sınırdaki duvarı kaldırma çalışması yaptığını açıkladı. Suriyeli Kürtlerin ise 'üç günlük seferberlik' ilan ettiği belirtiliyor.

Türk askerlerinin Suriye’nin kuzeydoğusuna girmeye başladığı iddiasına yalanlama geldi. Reuters ajansına konuşan yetkililer, Suriye sınırının geçilmediğini ve ağır teçhizat taşıyan Türk askerlerinin sınırdaki duvarın beton bir bölümünü kaldırdığını söyledi.

Askerlerin Suriye sınırını geçmeye başladığı iddiası, Bloomberg News tarafından Ankara’daki bir Türk yetkiliye dayandırılarak ortaya atılmıştı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar bu iddialarla eş zamanlı yaptığı açıklamada, “Harekatla ilgili çalışmalarımız devam etmekte. İntikaller, hazırlıklar sürmekte” demişti.

GENELKURMAY KAYNAKLARI: HAREKAT BAŞLAMADI

Habertürk TV Ankara Temsilcisi Bülent Aydemir ise Genelkurmay’daki kaynaklarına dayanarak, bu durumun ‘ana harekatın başladığı anlamına gelmediğini’, ‘harekat için altyapı çalışmalarının yapıldığını’ söylemişti. Aydemir kaynaklarına dayanarak, “Bu bir ön hazırlık çalışması, büyük ölçekli bir giriş değil” demişti.

SURİYELİ KÜRTLER ÜÇ GÜNLÜK SEFERBERLİK İLAN ETTİ

Öte yandan, Suriye’nin kuzeyini yöneten Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’nin üç günlük seferberlik ilan ettiği belirtiliyor. Fransız ajansı AFP ile Amrikan ajansı AP’nin geçtiği habere göre, seferberlik ilanında ‘her etnik gruptan sivillerin sınıra gelerek direniş eylemlerinde bulunmaları’ istendi.

Açıklamada, ‘Suriye ve diğer yerlerde yaşayan Kürtlere harekatı protesto etme’ çağrısı yapılırken, uluslararası toplumdan da ‘insani bir felaketin önlenmesi için sorumluluklarını yerine getirmesi’ talep edildi.

Diğer Yazılarımız