Kemal Türkler davasında yeni gelişme

Kemal Türkler davasında yeni gelişme

Birleşik Metal İş Genel Yönetim Kurulu, Kemal Türkler Eğitim ve Kültür Vakfı (KETEV) ve Kemal Türkler ailesi, Danıştay’ın Kemal Türkler’in  katilinin...

A+A-

Birleşik Metal İş Genel Yönetim Kurulu, Kemal Türkler Eğitim ve Kültür Vakfı (KETEV) ve Kemal Türkler ailesi, Danıştay’ın Kemal Türkler’in  katilinin yargılandığı davanın zamanaşımından düşmesinde İç İşleri ve Adalat Bakanlığı’’nın kusurlu olduğunu tespit ettiğine dair bir bildirge yayınladı. Bildirgede şu görüşlere yer verildi:

“Onursal Genel Başkanımız Kemal Türkler’in, katili Ünal Osmanağaoğlu hakkında yargılandığı dava zamanaşımında düşmüştü. Ünal Osmanağaoğlu, cinayetin ardından kardeşi ve 24 Haziran 2018 seçimlerinde MHP İzmir Milletvekili adayı Tamer Osmanağaoğlu’nun kimliği ile yurtdışına kaçmıştı. Sonrasında dava 1996 yılında iddianamenin kabulü ile açılmış ve 1999 yılında tutuklanmıştır. Hakkında mahkemece iki defa delil yetersizliğinden verilen kararlar Yargıtayca dosyada eksiklik nedeniyle bozulmuştur. Yürütülen hukuki mücadele sonucunda Yargıtay Ceza Genel Kurulu mahkumiyet yerine beraat kararı verilmesinin yerinde olmadığına ilişkin karar vermiştir. Ancak bu aşamada da katilin ceza alması davanın zamanaşımına uğraması nedeniyle engellenmiştir.

Bu defa onursal genel başkanımızın katilinin zamanaşımı nedeniyle cezalandırılmamasında İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı’nın kusurlu olması sebebiyle idare mahkemesinde dava açılmıştır. Bu davada da idare mahkemesi İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı’nın kusurlu olmadığını ifade edip davayı reddetmiştir.

Bu karara yapılan itiraz neticesinden Danıştay 10. Dairesi idare mahkemesinin kararını bozarak, Ünal Osmanağaoğlu’nun kardeşine ait sahte pasaport ile yurda giriş yaptığında fotoğrafın sahte olduğunun tespitine rağmen gözaltına alınmadığına, kardeşine ait kimlikle uzun süre rahat rahat gezdiğine, milli park dahi işlettiğine, Bu itibarla İçişleri Bakanlığı’nın suçluları takip ve yakalama görevini yerine getirmediğine, hizmeti hem geç hem de kötü yerine getirdiği, sanığın olay tarihinden 19 yıl sonra yakalanmasında hizmet kusuru bulunduğunun tartışmasız olduğuna, Adalet Bakanlığı’nın da adalet hizmetinin etkin ve hızlı şekilde getirilmesi görevini yerine getirmediğine, sanığın yargılanmasının uzamasına sebebiyet verdiğine, karar vermiştir.

Şimdi dosya tekrara idare mahkemesine gönderilecek ve yargılamaya devam edilecektir. Bizlerde onursal gelen başkanımız Kemal Türkler’in katili ve onu koruyan devlet bürokrasisinin yargı önünde hesap vermesi için bu davanın takipçisi olmaya devam edeceğiz.”

Bu haber toplam 375 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.