Kılıçdaroğlu: Devlet ile hükümet farklıdır

Kılıçdaroğlu: Devlet ile hükümet farklıdır

Kılıçdaroğlu, bugünkü seçim çalışmalarına PERPA Ticaret Merkezi'nde, PERPA Yönetimi ve ticaret merkezinde bulunan esnaf toplantı ile başladı.

A+A-

Reel Haber Ajansı (RHA)- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, devleti yönetmek için öncelikle akıl gerektiğini vurgularken, "Devlet ile hükümet ayrıdır. Devlet bakidir, liyakat üzerine kurulur" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul'da PERPA Yönetimi ve Ticaret Merkezi'nde esnaf ile toplantı yaptı. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve çok sayıda esnafın da katıldığı toplantıda PERPA Ticaret Merkezi A Blok Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Sezgin ve B Blok Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Yümlü, esnafın sorunlarının çözülmesi için her kesimin üzerine düşeni yapması gerektiğini vurguladı. 24 Haziran için Muharrem İnce ve Cumhuriyet Halk Partisi için söz alan Genel Başkan Kılıçdaroğlu "Devleti yönetmek için deneyim değil önce akıl lazım" dedi. Konuşmasında devlet ile hükümet arasında büyük farklar olduğunu anlatan CHP Genel Başkanı, Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle dedi:

"DEVLET İLE HÜKÜMET FARKI"

“Almanya’da 4 ay hükümet kurulamadı. Ancak, hiç kimse 'Ne olacak bu devletin hali?' demedi. Niçin? Çünkü; devletin çarkları tıkır tıkır işledi. Devlet ile hükümet ayrıdır. Devlet bakidir, liyakat üzerine kurulur. Hükümet ile devlet arasında ne fark vardır. Şef olmak için devlette 4 yıllık fakülte bitirmek, çalışmak, sınava girmek lazım. Kazanırsanız şef olursunuz. Ama başbakan olmak için ikamet kağıdı ve ilkokul diploması yeterlidir."

KILIÇDAROĞLU'NUN KONUŞMASINDAN SATIR BAŞLARI

Konuşmasında ağırlıklı olarak esnafın sorunlarına ve ekonomiye değinen Kılıçdaroğlu'nun konuşmasının satır başları ise şöyle:

* Bir ülkede can ve mal güvenliğinin teminatı hukuktur. Bugün Türkiye'de açık ve net söylüyorum hayatının her alanında alın teri ile para kazanan hiç kimsenin can ve mal güvenliği yoktur.

* Biz cumhurbaşkanının tarafsız olmasını isteriz. Bu anayasanın hükmüdür. Peki niye önemlidir? Bütün demokrasilerde cumhurbaşkanına hakim tayin etme yetkisi verilmişse o cumhurbaşkanı tarafsız olmak zorundadır.

* O tweet'i atan hakim kardeşime sesleniyorum. Sen onurluysan haysiyetliysen o görevde durma istifa dilekçeni ver. Ben bu çağrıyı defalarca söyledim ama o istifa etmemekte kararlı. Ben de ona onursuz haysiyetsiz demekte kararlıyım. 

* Hakim siyasi kişiliğini öne çıkarmışsa o hakim olmaktan çıkmıştır. 

* Sandığa gidip oyumuzu kullanacağız, sandığa giderken genç, dinamik, enerjik, idealist bir öğretmen adayımız var ona evet diyecek miyiz? Söz mü?

* Gençler bizim umudumuz, onlar düşüncelerini özgürce açıkladıklarında acaba başıma bir şey gelir mi diye düşünmemeli. Bu yüzden onların mutlaka sandığa gitmesi gerekir

* Kadınların sezgi gücü yüksektir. Riski ve tehlikeyi erkeklerden önce görürler. Siz kadınlar 24 Haziran'da erkekleri kolundan tutup sandığa götüreceksiniz. Bu kadın erkek eşitliği için şart.

Bu haber toplam 1627 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.