Millet Bahçeleri: Yeşili yok edilmiş şehirlerin yeni rant kapısı!


Millet Bahçeleri: Yeşili yok edilmiş şehirlerin yeni rant kapısı!


/*span.s1 {font-kerning: none}/*]]>*/13 Haziran’da, yani seçime 10 günden az bir zaman kala, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi kendisine yakın gazetelerin...

A+A-

13 Haziran’da, yani seçime 10 günden az bir zaman kala, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi kendisine yakın gazetelerin arka sayfasını tamamen kaplayacak şekilde bir ilan verdi: Millet Bahçelerimiz ülkemize çok yakışacak!


Ayrıntılarına baktığımızda yapılacağı söylenen Millet Bahçeleri şu şekilde sıralanıyor: Atatürk Havalimanı’nın yerine başta olmak üzere, Başakşehir’e, Maslak’a, Pendik’e ve Bakırköy’e birer tane Millet Bahçesi yapılacakmış; bunlarla birlikte 25 ayrı yeşil alan çalışması ile İstanbul’a 11.4 milyon metrekare yeşil alan kazandırılacakmış. Bu “hizmet” sadece İstanbul ile de sınırlı kalmayacak 16 şehirde daha eski stadların yerlerini Büyük Millet Parkları alacakmış. İlanın en üstünde ise bir slogan: Yaparsa yine AK Parti yapar!


Şimdi biraz daha inceleyelim bu vaadi biraz daha yakından inceleyelim. Fakat sloganı da aklımızdan çıkarmayalım. Örneğin AKP öncesi, 2000 yılına mesela, İstanbul’a ve Ankara’ya gidelim. Konumuz yeşil alanlar. Ne görürüz? İstanbul’un kuzeyi… Yemyeşil. Kuzey Ormanları daha talan edilmeye başlanmamış. Üçüncü havalimanı, üçüncü köprü için milyonlarca ağaç kesilmemiş; doğal hayat tahrip edilmemiş. Yaban domuzlarının evleri insanlar tarafından işgal edilmediği için “şehirde” görülmesi gibi haberler de daha gazetelere, internet sitelerine düşmüyor. Hatta “Eğer 3. bir köprü olayını düşünecek olursak bu TEM'in kuzeyindeki bölgede kalan akciğerlerimizin yok edilmesi demektir. Bu ciddi bir yanlıştır ve bunu bekleyen mahfillere yeni rant alanları yada rant haritaları sağlama olayıdır.” diyerek bu yanlışı ve yanlışın nedenini apaçık bir şekilde ifade eden Recep Tayyip Erdoğan henüz partisini kurmamış.


Ankara’ya bakalım. Atatürk Orman Çiftliği yerli yerinde. Üzerine henüz saray yapılmamış. Sarayı, “küllüye” haline getirecek yapılar yapılmamış. Yine çiftliğin bir tarafına, şu anda milyonluk çöp haline gelen ve kimsenin ilerde ne olacağı konusunda bir fikri olmayan AnkaPark yapılmamış. Atatürk Orman Çiftliği gibi bozkırın ortasında kurulan bir diğer orman ODTÜ Ormanı yollarla parçalanmamış, şehir peyzaj yeşiline mahkum edilmemiş halde.


Sonrasında AKP’li yıllar. Hem ülke yönetiminde, hem de yerel yönetimlerde… Şehirlere ihanet ettik itirafları; kentlerin giderek yaşanılamaz hale gelmesi; yeşil alanların azalması, azalması, azalması… 2013 yılını hatırlayın. Gezi Parkı’nı… Meşhur bir fotoğraftır gökyüzünden çekilmiş Gezi Parkı fotoğrafı. Bir beton denizi içerisinde direnen seyrek ağaçlı bir yeşillik. Fakat tek yeşillik. Kalan her yer beton, kalan her yer asfalt…


Şimdi biz 13 Haziran’da bu reklama maruz kalanlar… Nasıl inanalım AKP’nin ve liderinin sözlerine, samimiyetine? 5 yıl önce şehrin ortasında kalan tek yeşil alanı yok etmek için uğraşanlar ve bu uğurda can alanlar; şehrin doğal yeşil alanlarını yok eden ve varlığıyla da bu yok olmanın devamını garantileyen icraatların altına imza atanlar; şehrin insan eliyle yarattığı yeşil alanları yola, saraya, dinazor evine çevirenler… Bu noktadan sonra nasıl samimi gelebilir bize? “Yaparsa yine AK Parti” yaparsa, şehirlere bakınca AKP’nin ne yaptığını görmüyor muyuz? Şehrin yeşilini yok edip, sonrasında yeşillik vaat ederek oy toplamak değil de nedir bu? Doğal olanı yok edip, yerine bir sürü inşaat, bir sürü hafriyat, bir sürü ihale ile yapılacak olan millet bahçelerinin ne kadar yeşil, ne kadar doğal olacağı bu samimiyetten belli değil mi?

Belli. Bu bahçelerin akıbeti de belli. Biraz cafe, biraz kıraathane, bir kaç sosyal tesis, bir halı saha ve kenarda yaşamaya çalışan üç-beş direnen ağaç. Çünkü AKP için mesele hiçbir zaman 3-5 ağaç meselesi olmadı. Betonu satmak için ağaç gerekiyorsa evet orada ağaç oldu. Beton için yer açmak gerektiğinde ise olmadı. Şehirlere kulak verince şehirler bize şunu söylüyor aslında: Biz sizin ne yaptığınızı gördük. Siz artık bize gölge etmeyin başka ihsan istemez!

Bu haber toplam 3501 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.