Nejat Birdoğan Avcılar’da anılmaya devam ediyor

Nejat Birdoğan Avcılar’da anılmaya devam ediyor

Halk Kültürü, Halk Müziği ve Anadolu Aleviliği üzerine çok sayıda esere imza atan eğitimci yazar Nejat Birdoğan Avcılar Belediyesi'nin beşincisini düzenlediği panel ve müzik dinletisi ile anılacak.

A+A-

Avcılar Belediyesi, sonsuzluğa uğurlanışının 17. yılında, Gazeteci-Yazar ve Toplum Bilimcisi Nejat Birdoğan’ı anma etkinliği ve araştırma ödül töreni düzenliyor. Avcılar Belediyesi Barış Manço Kültür Merkezi’nde 05 Mayıs Cumartesi günü 17.00’da bu yıl beşincisi düzenlenecek etkinliğin onur konuğu Nejat Birdoğan’ın eşi Dr. Şule Birdoğan olacak.

Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli’nin açılış konuşması ile başlayacak etkinlikte, Nejat Birdoğan’ın hayatından kesitlerin yer aldığı sinevizyon gösterimi yapılacak. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Ümraniye Kurucu Başkanı Gürbüz Cuhadar ve Atatürkçü Avcılar Şube başkanı Celal Demirel'in konuşmacı olarak yer alacağı etkinlikte, araştırma ödülü İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Etnomüzikoloji ve Folklor Anabilim Dalı kurucusu ve başkanı Dr. Öğretim Görevlisi Mehtap Demir'e verilecek. Etkinlik, Bağlama Sanatçısı Hüseyin Fırtına'nın sunacağı müzik dinletisi ile son bulacak.

YERİ DOLDURULAMAYACAK BİR CUMHURİYET AYDINI

Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli, “Anadolu’nun gizli kalmış kültürünü araştıran, edindiği bilgileri evrensele taşıyan, bir kültürü türküleriyle, edebiyatıyla, tarihsel ve bilimsel yönleriyle araştırıp bizlere sunan Araştırmacı-Yazar ve Toplum Bilimci Nejat Birdoğan son yıllarını Avcılar ilçemizde yaşamış, Firuzköy’de 03 Mayıs 2001 tarihinde vefat etmiştir. Yeri kolay doldurulamayacak bir Cumhuriyet aydını, birçok ünlü halk müziği sanatçılarımızın sesinden dinlediğimiz Cevri Mahlaslı şiirlerin sahibi ve halkbiliminin değerli araştırmacısı, Şair-Yazar Nejat Birdoğan’ı ölümünün 14. yılında anmak, anlamak ve anlatmak için düzenlediğimiz etkinlikte bir arada olmayı umut ediyoruz” dedi.

Nejat Birdoğan Kimdir?

1934 yılında Kars'ta dünyaya gelen Nejat Birdoğan, çocukluk ve gençlik yıllarında halk şiiri ile tanıştı. Babası da halk şairi olan Nejat Birdoğan, sık sık evlerine konuk olan Posoflu Müdami, Sosgirtli Âşık Hünkar Hicrani, Dursun Cevlani'den etkilendi. O ozanlardan küçük yaşlarda halk şiiri ve aşıklık geleneğini öğrenmeye başladı. Ortaokul öğrencisiyken kendisi de şiir yazmaya başladı. Liseyi bitirdikten sonra üniversite öğrencisi olarak Ankara'ya geldi. Okulunu bitirdikten sonra ise Van Lisesi'ne atandı. Orada Ali Saraçoğlu ile tanıştı. Onunla tanışması halk kültürüne bakışını önemli ölçüde etkiledi. Ondan Karakoyunlu kültürünü ve o kültürün Alevilikle benzerliklerini öğrendi. Ortak çalışmalar yaptılar.

Çeşitli bölge ve okullarda uzun bir süre "Edebiyat" öğretmeni olarak görev yaptı. Daha sonra Kültür Bakanlığında (o dönemdeki adıyla MİFAD) folklor araştırmaları üzerine görevde bulundu.

Milliyet Gazetesi'nin düzenlediği "Halk Oyunları ve Halk Müziği" yarışmalarında jüri üyesi olarak görev yaptı.

Türkiye ve Türkiye dışında birçok konferans ve toplantıya konuşmacı olarak katıldı. 3 Mayıs 2001 tarihinde aramızdan ayrıldı, İstanbul'da toprağa verildi.

ESERLERİ:

Anadolu'nun Gizli Kültürü Alevilik (1990) Anadolu ve Balkanlarda Alevi Yerleşmesi (1992) Şah İsmail Hatai (1991) Anadolu Aleviliğinde Yol Ayrımı (1995) Samahlar (1982) Türkülerimiz (1987) Gülizar-ı Haseneyn (1985), Çelebi Cemalettin Efendinin Savunması (1994) İttihat ve Terakkinin Alevilik-Bektaşilik Araştırması (Baha Sait Bey) (1994) Hasan Dede Kasabası ve Hasan Dede (1992)

Bu haber toplam 385 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.