Peker'in beraatine tartışmalı gerekçe

Peker'in beraatine tartışmalı gerekçe

"Dışarıda yakaladıklarımızın hepsini ağaçlara, bayrak direklerine astıktan sonra cezaevlerine de gireceğiz. Onları cezaevlerinde de asacağız" dediği için 5 yıla kadar hapisle yargılanan Sedat Peker'in beraat gerekçesi açıklandı. Gerekçede, 'ismi ne olursa

A+A-

Sedat Peker’in 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümünde yaptığı konuşmadaki tehditler nedeniyle, ‘suç işlemeye alenen tahrik etmek’ suçundan 5 yıla kadar hapisle yargılandığı davadan beraat etmesinin gerekçesi belli oldu. İstanbul Anadolu 41. Asliye Ceza Mahkemesi gerekçeli kararını yazdı. Kararda, “İsmi ne olursa olsun terör örgütlerine karşı devlet ve milletin yanında olmak her Türk vatandaşının borcu ve görevidiry. Sanığın bu görevini kendi dünya görüşü çerçevesinde, yargılamaya konu sözleriyle kendince ifa ettiği, anılan bu sözleri sarf ettikten sonra herhangi bir şiddet içerikli olay ya da eylemin de baş göstermediği anlaşılmakla sanığın beraatına ” görüşüne yer verildi.

İstanbul Anadolu 41. Asliye Ceza Mahkemesi, 21 Haziran 2018 tarihli duruşmada, organize suç örgütü liderliğinden geçmişte mahkum olan Sedat Peker ‘in beraatına karar vermişti.

Cumhuriyet’in haberine göre mahkemenin hâkimi Volkan Çetinkaya , beraat kararına ilişkin gerekçeli kararını da yazdı. Gerekçeli kararında, sanık Sedat Peker ‘in yargılanmasına neden olan konuşmayı 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümünde yaptığını hatırlatan mahkeme, içeriği iddianamede ayrıntılı şekilde yazılı olan konuşmayı yapan sanık hakkında, “Halkı suç işlemeye tahrik ettiği iddiası” kamu davası açıldığını hatırlattı.

‘SÖZLERİ SUÇ OLUŞTURMUYOR’

Gerekçeli kararda şöyle denildi: “Sanık ile müdafiinin savunmaları, konuşmanın yapıldığı tarihin darbe teşebbüsünün yıl dönümü olması hususları hep birlikte değerlendirildiğinde, sanığın sözlerinin muhatabının FETÖ / PDY isimli terör örgütü üye ve sempatizanları olduğu, sanığın sözlerinden genel olarak devlet ve hükümete karşı yeni bir darbe girişiminde ya da eylemde bulunulması halinde milletin aynı şekilde ve daha şiddetli olarak karşılık vereceği anlamının çıktığı, bu sözlerin de herhangi bir suç oluşturmadığı, zira ismi ne olursa olsun terör örgütlerine karşı devlet ve milletin yanında olmanın her Türk vatandaşının borcu ve görevi olduğu, sanığın bu görevini kendi dünya görüşü çerçevesinde, yargılamaya konu sözleriyle kendince ifa ettiği, anılan bu sözleri sarf ettikten sonra herhangi bir şiddet içerikli olay ya da eylemin de baş göstermediği anlaşılmakla, sanığın beraatına…”

SAVCI HAPİS İSTEMİŞTİ

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Sedat Peker ‘in 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümünde Üsküdar’da düzenlenen şehitleri anma programında yaptığı konuşmada, “Suç işlemeye alenen tahrik etmek” suçunu işlediği belirtiliyor. Peker’in söz konusu konuşmada, “Cezaevleri de bir gün basılacak. Ancak onların hayal ettiği gibi değil. Dışarıda yakaladıklarımızın hepsini ağaçlara, bayrak direklerine astıktan sonra cezaevlerine de gireceğiz. Onları cezaevlerinde de asacağız. Boyunlarından asacağız bayrak direklerine” dediği belirtilerek, “Suç işlemeye alenen tahrik etmek” suçundan 6 aydan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması talep ediliyordu.

Bu haber toplam 218 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.