Seyit Torun: Kadına Şiddet yüzde 1440 Artıyorsa O Ülkede Çok Ciddi Sorun Var Demektir

Seyit Torun: Kadına Şiddet yüzde 1440 Artıyorsa O Ülkede Çok Ciddi Sorun Var Demektir

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “Bir ülkede kadına şiddet 14...

A+A-

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “Bir ülkede kadına şiddet 14 yılda yüzde 1400 artıyor, boşanmada rekorlar kırılıyorsa o ülkede toplumun ruh sağlığı bozulmuş demektir. Barıştan, refahtan ve herhangi bir hedeften bahsetmek mümkün değildir.” dedi. Yıllarca her söylemiyle kadını küçük düşüren ve aşağılayan AKP iktidarının kadına yönelik her türlü şiddeti en üst seviyelere tırmandırdığını belirten Torun, AKP’nin kadına şiddet konusunda  asla samimi olmadığını belirtti. Torun, “AKP kadını eşit bir birey olarak görmüyor. Onun için, Cumhuriyetle kazanılan kadın haklarının ortadan kaldırılmasına yol açacak yasal değişiklikleri gözünü kırpmadan gerçekleştiriyor. Kadını laik eğitimden uzaklaştırıyor. Kadının özgür olmasını istemiyor. O’nu dinle terbiye etmeye çalışıyor. Çünkü kendi iktidarının devamı açısından kadının aydınlığından, gücünden korkuyor. Onun için kadın haklarına ve dine aykırı fetvalar bu iktidarı rahatsız etmiyor. ”dedi.

UMUTSUZLUĞA SÜRÜKLENDİLER

“Bugün geldiğimiz nokta da; kadınlarımız, kız çocuklarımız her alanda, eğitim, yaş, sosyo-ekonomik durum ayırt etmeksizin, şiddet görmekte, tacize, tecavüze uğramakta, sakat kalmakta ve öldürülmektedir. Kadına şiddeti, sömürüyü ve ayrımcılığı körükleyen, meşrulaştıran AKP iktidarında en büyük bedeli kadınlarımız ve çocuklarımız ödemektedir. Kadın erkek eşitliğine inanmayan bir zihniyet tarafından, kadının görevi sadece çocuk doğurmakla tanımlanmış, evinin içine hapsedilmiştir. Erkek şiddetine sessiz kalınması istenmiştir. Geldiğimiz noktada ise kadına, çocuğa şiddet ve cinsel istismar utanç verici boyutlara ulaşmıştır.” diyen Torun, AKP’nin 15 yıl boyunca uyguladığı politikaların sonucunda kadınının işsizliğe, yoksulluğa ve umutsuzluğa sürüklendiğini, insan onuruna yaraşır bir yaşamdan mahrum bırakıldığını söyledi. Torun,  “İşsizlik ve yoksulluk en çok kadınımızı vuruyor. Ülke nüfusunun yarısını kadınlarımız oluşturuyor ama sadece 8 milyon kadınımız çalışabiliyor. Çünkü ülkeyi kadını toplumsal bütün süreçlerden dışlamak isteyen bir zihniyet yönetiyor. Yetmiyor, eşinden, ailesinden şiddet görüyor, cinsel istismara uğruyor, dövülüyor. diyen Torun, OHAL uygulamalarıyla daha da ağırlaşan ve kadına dayatılan bu yaşam biçimini değiştirmenin en önemli öncelikleri olduğunu belirtti.

KADINLARIN OLMADIĞI BİR YERDE MEDENİYETTEN SÖZ EDİLEMEZ

 “Kadınların olmadığı bir siyaset, ekonomi ve eğitim anlayışıyla çağdaş ve ileri bir toplum yaratmak imkansızdır.” diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun, “Kadınlarımız özgür olmalı, eşit bireyler olmalı, toplumdaki saygın yerini almalı ve toplumsal süreçlere etkin bir şekilde katılmalı. Bu da ancak CHP iktidarı ile gerçekleşecektir. Barışın ve refahın olduğu, aydınlık Türkiye’yi kadınlarımızla birlikte yeniden kuracağız. Demokrasi ve adalet mücadelemizi birlikte sürdürmeye devam edeceğiz. Ne çocuklarımızın, ne de kadınlarımızın kaderini AKP iktidarının eline bırakmayacağız. Toplumsal yaşamın her alanında büyük sorumluluklar yüklenen, gelecek kuşakların yetiştirilmesinde en büyük pay sahibi olan kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutluyor, vatan uğruna evlatlarının acısıyla yanan annelerimizi de en içten sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.” dedi.

 

             

Bu haber toplam 437 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.