Sivas Katliamı'na Avcılar'da anma

Sivas Katliamı'na Avcılar'da anma

Sivas’ta 25 yıl önce Madımak Oteli’nin ateşe verilerek katledilen 33 aydın, şair ve sanatçı Avcılar Belediyesi Meclisi’nde, daha sonra Kültür Sanat Parkı’nda düzenlenen etkinlikte anıldı.

A+A-

Reel  Haber Ajansı(RHA)- Sivas’ta 25 yıl önce Madımak Oteli’nin ateşe verilerek katledilen 33 aydın, şair ve sanatçı  Avcılar Belediyesi Meclisi’nde, daha sonra Kültür Sanat Parkı’nda düzenlenen etkinlikte anıldı.

Avcılar Belediyesi’nin Temmuz ayı toplantısında söz alan CHP’li meclis üyesi Özkan Altıntaş, 2 Temmuz 1993’te Sivas’ta meydana gelen olayları kınadıklarını, katledilen aydınların anısı önünde saygı ile eğildiklerini söyledi. Toplantıyı yöneten Avcılar Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli, Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlık temellerinin Sivas’ta atıldığını, 25 yıl önce Sivas’ta düzenlenen bu katliamın ardından Beşbağlar’da çatışma varmış izlenimi yaratılmak istendiğini, halkların birbirine düşman gibi gösterilmeye çalışıldığını söyledi. Başkan Toprak Benli, aradan geçen çeyrek yüzyıla rağmen faillerin henüz yakalanamayarak yargılanmamasını kabul etmediklerini söyledi.

Belediye Başkanı meclis toplantısı ardından tüm üyeleri Kültür Sanat Parkı’nda yapılacak anmaya davam etti.

Anma etkinliği Kültür Sanat Parkı’nda bulunan 5’i kadın 5’i erkek 10 heykelden biri olan Edibe Sulari anıtının önünde devam etti. Burada heykelin arkasında yaşamlarını yitiren 33 aydın ve sanatçının tek tek fotoğrafları yer alırken katılımcılar kırmızı karanfil bıraktı. Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli, Edibe Sulari’nin Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli halk ozanlarından Davut Sulari’nin kızı olduğunu, türkü söylemek üzere Avrupa’dan Sivas’a geldiğini anlattı. Kadınların türküsünü söylemesi için kendilerinin çalışmalara devam ettiğini göreve gelince ‘Kadın Türkü Söyler’ projesini uygulamaya koyduklarını, 1001 Çiçek Kadın Korosu’na dönüştürdüklerini belirtirken, “Edibe Sulari bir simge. Burada 10 sanatçımız var. 5’i kadın, 5’i erkek. Kadın-erkek eşitliği temelinde sanata ve sanatçıya önem veriyoruz. Bedel ödeyen kadınlarımıza gereken değeri vermeye devam edeceğiz. Sivas katliamında yaşamlarını yitirenlerin acısını yüreğimizde hissederken, adaletin tecelli etmesini katillerin yakalanarak hak ettikleri cezayı almalarını bekliyoruz” dedi.

Sultaanahmet’te yapılacak anma töreni için Belediye araç tahsis ederken, akşam da Marmara Caddesi’nde anma yürüyüşü yapılacak.

Bu haber toplam 357 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.