TEMA olarak tek siyasetimiz toprak

TEMA olarak tek siyasetimiz toprak

/*span.s1 {font-kerning: none}/*]]>*/Sürdürülebilir yaşam ilkesiyle doğal varlıkların korunması için yola çıkan gücünü topraktan alan TEMA Vakfı’nın ...

A+A-

Sürdürülebilir yaşam ilkesiyle doğal varlıkların korunması için yola çıkan gücünü topraktan alan TEMA Vakfı’nın  Konya İl Temsilcisi Nazlı Rahşan Mertcan Konya Karatay Bölgesi’nde ki projelerini ve çalışmalarını anlattı. TEMA Vakfı olarak Konya’da ki termik santrale karşı olduklarını belirten Mertcan sözlerine şu şekilde devam etti:

 

MTA’nın 2012 yılında bir çalışması oldu Konya ve Karaman bölgesinde. Kömür rezervine rastlandı. 2012 yılında bunu duyurdu. 2015 yılında kömür olduğu için termik santral kurulmasına karar verildi.Kömür işletmelerinin bir raporu var. Bu raporda Türkiye linyit kömürünün derecelendirme değerlerine baktığınızda çok verimli değil. 2015 yılında Çevre Etki değerlendirme raporu yapıldı. Bazı kurumlar bu raporla ilgili dava sürecine girdi. Resmi Gazete’de bir yazı yayımlandı. Bu sürecin yeniden başlayacağına ilişkin duyumlar alıyoruz. Toprak Koruma Kurulu’na geleceğine ilişkin bilgiler aldık. Bu saha ya tarım açısından baktığımız da kömürün çokta karlı olmadığını görebiliyoruz. Hem kömür verimsiz hem de termik santral tarım bölgelerine zarar verecek. Bunun yanı sıra çevre kirliliği de oluşmuş oluyor. Karatay bölgesi çok kritik bir bölge aslında. Rüzgar reyonu ve çölleşme anlamında..Yer altı su kaynakları 30 ile 40 arasında elde edilirken şu an da bazı bölgelerde 80 metreye kadar inmek zorunda kalınıyor. Termik santralde kullanılacak kömürün metre olarak bakıldığında 138 metre ile 204 metre arasında değişen tabaklar da görülüyor. Yani kömür suyun aşağısında kalıyor. Bu aynı zamanda su sisteminin de değişmesi demektir. TEMA olarak termik santrale karşıyız. Termik santral yapılmamasını istiyoruz. Bununla ilgili gerekli çalışmaları yapıyoruz. Konya- Karapınar termik santrali daha başlamadı ama biz yine de önlemimizi alıyoruz.

 

Konya’da en çok su tarımda kullanılıyor

 

Konya’da su en çok tarım da kullanılıyor. Damlama su yapılıyor, yeni teknolojiler kullanılıyor ama çok geç başlandı. Çiftçilerimizin yaptığı yanlış uygulamalar var. Yanlış tarım politikaları uygulanıyor. Bir çok şeyle ilgili suyla yanlış uygulamalar var. Konya ovasında 120 tane kuyu var kaçak olarak kullanılan ki bunlar bilinen kuyular insanlar kaçak kuyularla yer altı suyu seviyesini iyice düşürüyor.

 

Sadece bugünü değil yarını da planlamalıyız

 

Normalde olması gereken bir sera gazı salınımı vardır. Belirli bir noktadan sonra insan devreye girdiğinde bu etki artmaktadır. Sanayi Devrimi’nden sonra hızla gelişen teknoloji daha çok fosil yakıtların kullanımı özellikle karbondioksitin salınımını yüzde 37 artırmıştır. Bunun etkisini Konya bölgesi olarak görüyoruz. Düzensiz yağışlar, hava sıcaklığının artması, bitkilerin rejetasyonu ile ilgili problemler hep bunların sonucudur. Mevsimlerde 20 günlük kaymalar oluyor. Özellikle Karapınar bölgesinde 2006- 2008 yıllarında o bölgeye yönelik çalışma yaptık. Bunun devamı niteliğinde krobmal projesi vardı. Bu çalışma marjinal kuraklık alanlarını korunması ile ilgilidir. İnsanlara sürdürülebilir tarımı öğretmeye çalıştık. Konya’nın toprağı günümüz insanlarını besleyebilir ama sadece günümüzü düşünmemek yarını da planlamak gerekiyor. Karapınar da ki çalışmada bununla ilgiliydi. Ulusal ve uluslararası bir çalışmaydı. Başarı ile tamamlandı. Bu çalışmada yardım aldığımız bir çok devlet kurumuda var.TEMA bunun farkında, Tema iklim değişikliğinin, küresel ısınmanın farkında ve bunun öncesinde tedbirler alıyor. Bu proje sadece ordaki tarımın ileriye dönük yapılması değil aynı zamanda orda yaşayan insanların sosyo ekonomik yapısından tutun yaptıkları hayvancılığa kadar bir çok konuyu kapsamaktadır. TEMA Vakfı bölge içinde değerlendirmelerini doğru yapıyor. TEMA gönüllülük esaslı alanında en büyük vakıf.

 

Bizim tek siyasetimiz var oda toprak

 

Konya’da çölleşme ile birlikte insanlarımız şehirlere göç ediyor. Tarım alanlarında ekim gerçekleşmiyor o alanlar boş kalıyor. Bu ne demek gıda artık biraz daha zor ulaşacağımız bir unsur olacak. Şehirlere göç veriyoruz bir yandan da Türkiye genel olarak göç alan bir ülke. Konya’da da insanlar iklim değişikliğinin farkında.

TEMA bütün siyasi partilere eşit mesafede. TEMA gönüllüsü 700 binin üzerinde. Bizim tek bir siyasetimiz var o da toprak. Bunu yaparken doğru tarım tekniklerini kullanmak. Sürdürülebilir tarım tekniklerini uygulamak. Doğru enerji politikaları uygulamak. Ülke olarak güneş enerjisinden çok büyük oranda yararlanabiliriz. . Konya’ya termik santral yapılırsa tarım yönünden de düşüş yaşayacak.

 

Bu haber toplam 381 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.