Tepkiler üzerine kapatma kararı iptal edildi

Tepkiler üzerine kapatma kararı iptal edildi

İstanbul Beşiktaş’taki Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) İstanbul Devlet Konservatuarı'nın Başbakanlık Çalışma Ofisi’nin yanında bulunmasının 'sakıncalı' bulunduğu ve bu nedenle salı gününe kadar kapatılacağı açıklaması iptal edildi.

A+A-

Reel Haber Ajansı(RHA) İstanbul Beşiktaş’taki Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) İstanbul Devlet Konservatuarı'nın Başbakanlık Çalışma Ofisi’nin yanında bulunmasının 'sakıncalı' bulunduğu ve bu nedenle salı gününe kadar kapatılma kararından vazgeçildi.

Konservatuvarda müzik bölümleri ve tiyatro, opera, bale gibi sahne sanatları bölümleri yer alıyor.

MSGSÜ Rektörlüğü web sitesinden yapılan açıklamada tahliye kararının hukuka aykırı olduğu ve İstanbul Devlet Konservatuvarı’nın tahliye edilmesinin kabul edilemez olduğu vurgulanırken şöyle denildi:

"Değerli Öğretim Üyesi, Sevgili Öğrencimiz,

Üniversitemize bağlı İstanbul Devlet Konservatuvarı'nın, T.B.M.M. Başkanlık Divanı kararına binaen, Türkiye Büyük Millet Meclis Başkanlığı’na bağlı Müzecilik ve Tanıtım Başkanlığı’nın 05/07/2017 tarih, 61534870-756.01-107711 sayılı tahsis Protokolü’nün (18/10/1984 tarih ve 33 sayılı Protokol), iptaline ilişkin yazı ile tahliye edilmesi kararı tebliğ edilmiştir.

Doğal olarak, hukuka aykırı bir şekilde alınan bu karar ile ve üstelik herhangi bir yer gösterilmeden, nereye ve nasıl olacağı meçhul bir şekilde, Meclis Genel Sekreteri başta olmak üzere, Müzecilik Tanıtım Daire Başkanlığı ve kimi diğer bürokratların keyfi projelerinin uygulanması adına, İstanbul Devlet Konservatuvarı’nın tahliye edilmesi kabul edilebilecek bir şey değildir.

Bu süreç zarfında, hukuka aykırı alınan bu karara karşı, ivedilikle sorun Devlet'in en üst kademeleri ile paylaşılmış ve idari süreç başlatılmıştır.

Ancak, yargı sürecinin devam etmesine ve hakkımızda açılmış herhangi bir tahliye davası kararı mevcut olmamasına rağmen, T.C. BEŞİKTAŞ KAYMAKAMLIĞI 12/06/2018 tarih ve 25266420-215.02-E.2711 sayılı yazı ile Konservatuvar’ımızın 26/06/2018 Salı günü saat 13:30'da tahliyesinin yapılacağını tebliğ etmiştir. Bu tebligat üzerine ivedilikle, Üniversitemiz tarafından idari mahkemede yeni bir hukuki süreç başlatmıştır."

MEZUN VE ÖĞRENCİLERDEN TEPKİ: KABUL EDİLEMEZ

MSGSÜ İstanbul Devlet Konservatuarı Mezun ve öğrencileri adına yapılan açıklamada, sanat, sanatçı ve sanat kurumlarının önemsenmediği bir süreçten geçildiği belirtilerek, şöyle denildi:

"Türkiye'nin en köklüsanat okullarından biri olan ve bugüne kadar binlerce sanatçı yetiştiren Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi İstanbul Devlet Konseravtuarı'nın hiçbir yer gösterilmeden 26 Haziran'da tehliye edilmesini; edilmez ise, elektrik ve sularının kesileceği ve polis zoru ile tahleye edileceği yönündeki kararı büyük bir üzüntü ve şaşkınlıkla öğrenmiş bulunmaktayız. Bütün sanat dallarının bir arada eğitim aldığı, dayanışmanın ve kardeşliğin iç içe olduğu üniversitemizden çıkmak istemiyoruz. Böylesine köklü ve güçlü bir eğitim kurumunun müze yapılmak veye 24 Haziran seçimleri sonrasında Cumhurbaşkanlığı Ofisi olacak Başbakanlık binasını genişletilmesi iddiası vb. her ne sebeple olursa olsun yer gösterilmeden kapı dışarı edilmesini kabul etmiyoruz.

Her türlü tahliye girişimine karşı hocalarımızın yanında olduğumuzu ve bu kararı kesinlikle kabul etmeyeceğimizi saygıyla belirtiliriz."

24 SAATTE 110 BİN İMZA

Konservatuvarın kapatılma kararı ardından internetteki Change.org'ta başlatılan 'Binamıza Dokunma' kampanyasına 24 saatte 110 bin kişi imza attı. Tepkilerin giderek artması üzerine TBMM Başkanlığı bir açıklama yaparak tahliye tarihinin ertelendiği belirtildi. Aıklamada, üniversitenin, sınav döneminin tamamlanmamış olması ve taşınılacak yerin tespit edilmesi amacıyla yaptığı tahliyenin makul bir süre erteleme talebinin Meclis Başkanlığı’nca uygun görüldüğü kaydedildi. TBMM Basın, Yayın ve halkla İlişkiler Başkanlığı’ndan konuya ilişkin şu açıklama yapıldı;

TBMM'DEN AÇIKLAMA

“Mimar Sinan Üniversitesi’ne geçici olarak tahsis edilen Dolmabahçe Sarayı Baltacılar Dairesi’nin bir yıldan fazladır devam eden tahliye süreci neticesinde Beşiktaş Kaymakamlığı anılan binayı 26 Haziran Salı günü tahliye edeceğini bildirmişti.  Üniversitenin; sınav dönemini tamamlamamış olması ve taşınılacak yerin tespit edilmesi amacıyla 22.06.2018 tarih ve 554 sayılı yazısı ile yapmış olduğu tahliyenin makul bir süre erteleme talebi, Başkanlığımız tarafından uygun görülmüş olup, tahliye işlemi Beşiktaş Kaymakamlığı tarafından bir süreliğine ertelenmiştir. Daha önce de ifade ettiğimiz üzere konservatuvarın kapatılması yahut öğrencilerin mağdur edilmesi söz konusu değildir. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

NE ZAMAN AÇILMIŞTI?

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuvarı 1971–1972 öğretim yılında “İstanbul Devlet Konservatuvarı” adıyla kuruldu. 1982  yılına kadar Kültür Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan kurumunun amacı şöyle belirlenmişti:

"Ülkemizdeki müzik, tiyatro, opera, bale kültür ve sanatlarını   korumak, yaşatmak ve yaymak, bu alanlardaki ulusal birikimleri işleyip geliştirmek, geleneksel birikimi çağdaş evrensel anlayışı içinde işlemek, dalında   yüksek nitelikte yetkili, kültürlü, araştırıcı, yaratıcı, yorumcu, yönetici ve öğretici sanatçılar yetiştirmektir”.

 

Bu haber toplam 465 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.