Celal TOPRAK

Celal TOPRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

TÜRSAB'ta 20 yıl sonra devrim yaptılar

A+A-

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'nde (TÜRSAB') bu defa evdeki hesap seçime uymadı. Bölünme olmadı, herkes dik durdu ve mevcut yönetim seçimi kaybetti. Hem de yıllar sonra.

TÜRSAB'taki bu büyük devrimi gerçekleştiren ekiplerin başında iki isim vardı. Güçlü TÜRSAB Grubu'nun başkan adayı Hasan Erdem ve Değişim Grubu'nun başkan adayı Firuz Bağlıkaya...

Aylar önce birlikte hareket edeceklerini açıkladılar. Bunun üzerine mevcut yönetim panik yaptı ve TÜRSAB tarihinde olmayan bir uygulamayı devreye soktu.

Seçimleri erteledi. Böylece Hasan Erdem ve Firuz Bağlıkaya arasında bir bölünme yaratılması hedefleniyordu.

Müthiş bir çalışma başlatıldı. Her iki isme de başkanlık teklif edildi. Yetmedi, Hasan Erdem'e listeyi nasıl isterse öyle yapması önerildi.

Her iki isim de bir milim oynamadı. Dik durdu. Böyle duruşu olan iki ismin TÜRSAB'ı gelecekte yönetecek olması büyük bir şans olarak görülüyor.

Hasan Erdem çok çalışkan, turizmde kendi alanında ilklere imza atmış bir isim. Çevresinde dik duruşu ile biliniyor. Bu süreçte gösterdiği tavrı ile ona güvenenleri mahcup etmedi.

Yeni dönemde seçimlerde ortaya konan projelerin gerçekleştirilmesinde ona büyük görev düşüyor.

Firuz Bağlıkaya'yı dostlarımız yakından tanıyor. Seçim sürecinde onun yakınında olan ve listede yer alan Tansu Demir onunla ilgili bakın neler söylüyor:

. Biz 2016 krizini en sert yaşayan sektörüz. Biz kredilerden faydalanamadık. Binlerce turizm emekçisi farklı sektörlere geçmek zorunda kaldı.

. Başkanımız Firuz Bağlıkaya TÜRSAB'ta fark yaratacak. 3 dili ana dili gibi biliyor. Turizmde en zoru başarıyor. Yıllardır Türkiye'ye özellikle de Alanya – Antalya bölgesine kuzey ülkelerinden turist getiriyor. İşte turizmin hayali zengin turisti getirmeyi başarıyor. Bunu yapan sektörü de çok katkı yapar. Sektörün umudu.

Son sözü Emin Çakmak'a iletelim... Yıllarca başkan adayı oldu. Bu adaylıkları sırasında Hasan Erdem hep kendisine destek verdi.

Bu defa son dakika aday olarak yıllardır kendisine destek veren Hasan Erdem'i zor durumda bıraktı.

Çok az oy alacağı biliniyordu. Nitekim öyle de oldu. Aldığı oy hatta adaylığı bile unutulacak belki ama yaptığı davranış sektörde uzun yıllar hatırlanacak.

İşte TÜRSAB'in yeni yönetimi:

Firuz Barbaros Bağlıkaya, Hasan Erdem, Mehmet Nezih Hacıalioğlu, İbrahim Halil Kalay, Hacı İbrahim Canatan, Ali Bilir, Ahmet Özden, Selçuk Boynueğri, Bedirhan Bayka, Tansu Demir, Murat Şirin, Murat Karabulut, Ayhan Eroğlu, Aylin Güneşli, Mücella Tarhan, Cengiz Dağdeviren, Özgen Uysal, Hüseyin Kurt

Denetim Kurulu

Mustafa Şahinoğlu, Halil Erol, Murtaza Yakaryılmaz

Disiplin Kurulu

Muhammed Kılıçarslan Karapıçak, Abdurrahman Fetullah Aşkın, Semih Altan, Emre Yıldız, Ahmet Feti Bozcan, Halil Yılmaz.

 
Bu yazı toplam 2421 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.