Yalçın Bayer'den Gökova’nın ağlatan hali

Yalçın Bayer'den Gökova’nın ağlatan hali

Hürriyet Gazetesi yazarı Yalçın Bayer’in gezerken içler acısı halde gördüğü ve " Doğayı görünce ağlamamak elde değil, bunu yazmak gerekiyor" dediği Gökova’nın durumunu bugünkü yazısında geniş biçimde okuyucuları ile paylaştı.

A+A-

Reel Haber Ajansı- Hürriyet Gazetesi yazarı Yalçın Bayer, Gökova’nın içler acısı halinden etkilenerek “Doğayı görünce ağlamamak  elde değil, bunu yazmak gerekiyor" sözleri ile paylaştığı doğal güzelliklere karşı olumsuz tabloyu okuyucuları ile paylaştı.

Yalçın Bayer, bugünkü ‘Muğla cennet kalsın!’ başlıklı yazısında, ‘Dünya Çevre Günü’ kapsamında Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği etkinliklerde birçok kişiyi dinlediklerini güne çok uygun ‘Muğla cennet kalsın’ afişinin ancak bunun sözde kaldığını öne çıkardı. Yalçın Bayer bu afiş ile ilgili “Çevreye bakıldığında ormanlar ‘diş kovuğu’ gibiydi! Kömür, krom ve demir gibi madenler, mermer ve doğayı en çok tahrip eden taş ve kum ocaklarının geride bıraktığı devasa çukurları (120 metreye kadar iniyor)... Yatağan’ı hiç unutmayalım, Yatağan bölgesinde üç termik sonra iki yeni santralın yapılması planlanıyor. Santrallara kömür sağlamak üzere verimli tarım toprakları yok edilerek ‘kömür havzaları’na dönüştürülüyor. Yatağan’da 48 köyün taşınması ne demek, bilir misiniz?” diye devam etti. Yalçın Bayer, yazısında Gökova’ya ayrı bölüm ayırırken şu ifadeleri kullandı;

 

GÖKOVA ELİMİZDEN KAYIYOR

900 bin nüfusu, 13 ilçesi bulunan Muğla’nın B.B.B. Dr. Osman Gürün“Gökova elimizden kayıyor. Okluk Koyu’nda 4 hektarlık alanda yapılaşmanın yasallaşmasını ve ormanların bu amaçla tahrip edilmesini kabullenemiyoruz. Ben bu bölgede ne yapıldığını esas olarak bilmiyorum. Özal zamanında 230 m2’lik basit bir evin yıkılarak bugün 20 bin m2’lik bir saraya (300 odalı) dönüştürülmesi vicdanlarımızı yaralıyor. Bunun için yürütmeyi durdurma talebinde bulunduk, yargı sürecinin sonucunu bekliyoruz” dedi. “Buranın kurtulmasının ülkeye başka bir anlayışın gelmesi ile mümkün olabileceğini” de ekledi.

Okluk’ta başlayan yapılaşma ile 50 bin ağacın kesilmesi, 11 km’lik orman yolunun ‘protokol yolu’na çevrilmesi, gelecek tehdidin bir başlangıcı olarak kabul ediliyor. Zira doğal SİT’lerin yeniden değerlendirilmesi ile tüm Gökova ÖÇKB’nin koruma dereceleri düşürülmüş ve yapılaşmanın önü açılmış...

Dr. Osman Gürün, bölgedeki 13 ilçede 26 arıtma bulunduğunu, buna rağmen yetersizlik olduğunu ve kalan arıtmalar için revizyon yapılması adına 4.5 milyar dolarlık bir yatırım gerektiğini söyledi.”

 

Bu haber toplam 346 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.