Yasaklar başladı, Türkiye seçime kilitlendi

Yasaklar başladı, Türkiye seçime kilitlendi

Seçim maratonu bugün saat 18.00’de sona erdi. Bu seçimlerle birlikte geçen yılki referandumda kabul edilen anayasa değişiklikleriyle getirilen “Cumhurbaşkanlığı Sistemine” geçiş tamamlanmış olacak.

A+A-

Reel Haber Ajansı(RHA)- Seçim maratonu bugün saat 18.00’de sona erdi. Bu seçimlerle birlikte geçen yılki referandumda kabul edilen anayasa değişiklikleriyle getirilen “Cumhurbaşkanlığı Sistemine” geçiş tamamlanmış olacak. Mart ayında kabul edilen ve kısaca “ittifak yasası” olarak da bilinen kanun değişikliği de ilk kez bu seçimde oylanarak uygulamaya girecek. Bu düzenleme ile seçimde ittifak kuran partiler, yüzde 10'luk seçim barajından da muaf olacak. Peki Seçim yasakları neler? Seçim yasakları ne zaman başlıyor?

SEÇİM YASAKLARI NELER?

Seçim yasakları bugün saat 18.00’den itibaren başladı. İkinci tura kalınması halinde 25 Haziran’dan 7 Temmuz Cumartesi saat 18.00’e kadar ilan ve reklam yoluyla veya internet sitesi açarak sözlü, yazılı ve görüntülü propaganda yapabilecek. Kullanıcıların elektronik posta adreslerine, sabit ve cep telefonlarına görüntülü, sesli, yazılı propaganda mesajları gönderilmesi yasak olacak.

NEREDE OY KULLANACAĞIM?

24 Haziran 2018 Pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde oy kullanılacak sandıklar belirlendi. Yurt içinde oturanlar YSK’nın Seçmen Sorgulama uygulamasının “Nerede Oy Kullanacağım” sayfasından oy vereceğiniz sandık bilgilerine ulaşıp Seçmen Bilgi Kağıdınızın dökümünü alabiliyor.

Ülke dışında oturanlar 7-19 Haziran tarihleri arasında 60 ülke ve 123 dış temsilcilikte oy kullandı. 7-24 Haziran tarihleri arasında 34 gümrük kapısında oyunuzu kullanabiliyor. Seçim nedeniyle oy merkezlerinde geniş önlem alınırken 08.00-17 .00 saatleri arasında oy kullanılabilecek.

298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'un propaganda serbestliği ve süresini düzenleyen 49. Maddesi uyarınca, bugün saat 18.00'de seçim yasağı başladı. Yayınlarda propaganda maksatlı ve oy vermenin tam bir serbestlikle yapılmasına tesir edebilecek mahiyette haber  yorum ve köşe yazısı yayınlanması yasak olacak.  Seçim günü 18.00-21.00 saatleri arasında radyolarda ve her türlü yayın organlarında sadece YSK tarafından seçimle ilgili verilecek haber ve tebliğler yayımlanabilecek. Seçim günü saat 21.00'den sonra bütün yayınlar serbest olacak. YSK, gerek görürse yayın yasağını yarın saat 21.00'den önce de kaldırabilecek. 

 

Bu haber toplam 330 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.