Yeni dönemde 16 bakanlık, 9 kurul 4 ofis

Yeni dönemde 16 bakanlık, 9 kurul 4 ofis

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimden önce ana hatlarını anlattığı yeni yönetim sisteminde etkin bir koordinasyon için bazı bakanlıklar birleştirilerek bakanlık sayısı 26’dan 16’ya düşürülüyor.

A+A-

Reel Haber Ajansı(RHA)- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimden önce ana hatlarını anlattığı yeni yönetim sisteminde etkin bir koordinasyon için bazı bakanlıklar birleştirilerek bakanlık sayısı 26’dan 16’ya düşürülüyor. 

Yeni yapılanma kapsamında bazı bakanlıkların da isimleri değişecek. Buna göre, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, “Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı” adıyla; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Kalkınma Bakanlığı “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı” adıyla; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı, “Tarım ve Orman Bakanlığı” çatısı altında; Dışişleri Bakanlığı ile Avrupa Birliği Bakanlığı ise “Dışişleri Bakanlığı” adıyla birleştirilecek.  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın verdiği bilgiye göre, ekonomi alanında 6ı olan ilgili bakanlık sayısı 3'e inecek. Ekonomi Bakanlığı da kaldırılacak. Hazine Müsteşarlığı yeni yapılanmada Maliye Bakanlığı çatısı altında olacak. Maliye Bakanlığı’nın adı ise “Hazine ve Maliye Bakanlığı” olarak değiştirilecek. 

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın adı ise “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı” olacak.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile oluşturulacak dokuz kurul politika önerileri yapacak, bilimden, sağlık ve gıda politikalarına kadar stratejik ve uzun vadeli vizyonlar geliştirecek. “Yerel Yönetim Politikaları Kurulu”, “Sosyal Politikalar Kurulu”, “Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu”, “Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu”, “Hukuk Politikaları Kurulu”, “Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu”, “Ekonomi Politikaları Kurulu”, “Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurulu”, “Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu” adlarıyla oluşturulacak yapılanma ile sivil toplum kuruluşları, akademi ve sektör temsilcilerinin de sisteme adapte edilmesi hedefleniyor. Bu kurullar bakanlıkların politikalaırnda da etkin rol alacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni model ile ilgili bilgi verirken “Bizim sorunlarımız, diğer ülkelerle farklılık gösteriyor. Dolayısıyla ortaya koyduğumuz modelin de kendimize özgü olması gerekir dedim. İşte ‘biz bu modele Türkiye modeli diyoruz’ dedim, çok eleştiri aldım. Varsın alayım. Ama bunun bir markası olması lazım. Bu marka da Türkiye modeli. Bu sistem bizim 2023 hedeflerimize, 2053 ve 2071 vizyonlarına da katkı sağlayacak kendimize özgü bir sistemdir. Patenti bize ait. Bununla böyle yürüyeceğiz” diye konuştu.

Yeni sistemde bakanlıkların birleşmesi sonucu belli imkanların da elde edileceğine işaret eden Erdoğan, “Bu yeni yapı, milletin hayal ettiği projeleri hayata geçirmek için bizlere çok ciddi bir zaman tasarrufu sağlayacak. Bu durum bir yandan daha çok proje üretmemize ve hayata geçirmemize imkan sağlayacak" demişti.

Yeni yönetim modelinde bu ofisler ve kurullar ile koordineli çalışacak başkanlıklar sayesinde, “güçlü koordinasyon ve verimli yönetim” hedefleniyor. Yeni dönemde çalışacak sekiz başkanlık arasında; Genelkurmay, MİT, Savunma Sanayii, MGK, Diyanet İşleri, Devlet Denetleme Kurulu gibi var olan başkanlıkların yanı sıra, “İletişim” ve “Strateji ve Bütçe” gibi yeni başkanlıklar da yer alacak. 

Erdoğan’ın kaç cumhurbaşkanı yardımcısı ile çalışacağı ise netleşmedi. Meclis’teki ortaya çıkacak tabloya göre bu sayının birden dörde kadar değişebileceği ifade ediliyor. Meclis’te çoğunluğun Ak Parti tarafından sağlanması halinde bir başkan yardımcısının görev yapması bekleniyor.   

Yeni sistemin en önemli hedeflerinden birisi ise, “bürokrasi ve karar alma süreci” olacak. Bürokraside kademeler azaltılarak görev alanları netleştirilecek ve yetki karmaşasının önüne geçilecek. Türkiye’nin insan kaynakları envanteri oluşturularak yetenekler keşfedilip, “Genç Yetenek Projeleri” başlatılacak. Tersine beyin göçü projeleri, kamu çalışanlarının performansını ve memnuniyetini artıracak projeler yapılacak.

Bu haber toplam 755 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.