Yıllık 600 milyon lira kazanç sağlayacak

Yıllık 600 milyon lira kazanç sağlayacak

ETO Başkanı Metin Güler, Eskişehir Fuar Kongre Merkezi ile Eskişehir Ticaret Odası Hizmet Binası inşaat alanını basına gezdirerek, projeye ilişkin bilgi...

A+A-

ETO Başkanı Metin Güler, Eskişehir Fuar Kongre Merkezi ile Eskişehir Ticaret Odası Hizmet Binası inşaat alanını basına gezdirerek, projeye ilişkin bilgi verdi. Mevcut alanın 62 dönüm olduğunu ifade den Güler, fuar ve kongre merkezinin kent ekonomisine yıllık 600 milyon liralık bir kazanç sağlayacağını belirtti. Uzun yıllardır Eskişehir gündeminde fuar alanı konusu olduğunu hatırlatan Güler, “Biz bu projeyi Eskişehir’in kalkınma projesi olarak ortaya koyduk. Kongre merkezi tam teşekküllü içinde her türlü sosyal donatısı olan bir merkez” dedi. ETO’nun 2 Eylül Caddesi’ndeki binasının 5 katının ETO’ya ait olduğunu, bugün 16 bin 500 üyenin, 20 bine ulaşacağını düşündüklerini ve binanın artık ihtiyaçlara cevap veremez durumda olduğunu aktaran Güler, “Buradaki yeni hizmet binamız ile üyelerimize daha iyi hizmet vereceğiz” diye konuştu.

ÜYE KAZANACAK

İşe başlarken, önce bir anket çalışması yaptıklarını ifade eden Başkan Metin Güler, şunları söyledi: “Bu merkez Eskişehir’e lazım mı diye sorduk, 3 belediye, 2 üniversite ve bizim dışımızda iki oda ile bu çalışmayı gerçekleştirdik, sonrasında firmaların tümünden görüş aldık ve hamlemizi yaptık. ETO üyesi sadece aidat ödeyen bir yapı içindeydi, biz üyemizden aldığımızı üyemize nasıl veririz düşüncesi şimdi onlara kazandırmak için bu çalışmaları hayata geçiriyoruz. Bu proje Eskişehir’e vizyon katacak ve bakış açısını değiştirecek.”

YILDA 600 MİLYON KAZANÇ SAĞLAYACAK

Fuar ve kongre merkezinin, kent ekonomisine 600 milyon liralık bir kazanç sağlayacağını belirten Güler, “Bu ETO’ya değil tüm kente kalacak. Eskişehir’deki oteller, hizmet sektörü ve pek çok sektör de bundan kazanç sağlayacaktır. Eskişehir’in yüzde 60’ı hizmet sektöründen geçimini sağlıyor, bu alana ekonomik katkı sağlanması gerektiğinin farkındayız” şeklinde konuştu. ODA GÜÇLENİYOR 125 yıllık bir oda olan ETO’nun üye aidat dışında bir gelir kaynağı olmadığına dikkat çeken Başkan Güler, şöyle konuştu: “İşte bu yüzden burası çok değerli, hizmet binasının, kongre merkezinin altında işyerleri olacak, fuar merkezimizde fuar dönemlerinde çeşitli organizasyonlar yapılacak, bunlar uzun soluklu sürdürülebilir, sabit gelir kaynaklarıdır. Buraya taşındıktan sonra odamızın hizmet binasını da kiraya vereceğiz ve odamızın ekonomik olarak daha güçlü bir şekilde daha büyük işlere imza atacağını söyleyebiliriz.  Kongre merkezi ile artık Eskişehir’de kongre turizminin önünü açacak, bu projeler kente ekonomik katkı ve vizyon sağlayacak projelerdir.”

YÜZDE 80’İ TAMAMLANDI

ETO Başkanı Metin Güler, “Türkiye’de ve dünyada kongrelerin ve fuarların arkasında hep ticaret odaları olmuştur, biz de şimdi görevimizi yapıyoruz, 4 yıldan beri yönetimdeyiz, kasamızda 22 milyon 500 bin lira vardır bugün yatırım projemizin bedeli 74 milyon liradır, bugün tüm ekibimizle inanarak bu projeyi hayata geçirdik, yüzde 80 oranında tamamlandı, fuar ve kongre merkezimizi 6’ncı ayda tamamlayacağız” ifadelerini kullandı.

ASIL FUAR PLANLAMASI 2019’DA

ETO Başkanı Metin Güler açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. İlk fuar hangi sektörde yapılacak sorusunu Fuar için şimdiden başvurular başladığının bilgisini vererek yanıtlayan Güler, “Fuarın işletmesi ile ilgili bir planlama içindeyiz, fuar takvimleri belirlendi.2018’de fuar yapacağız, ancak asıl fuar planlamamızı 2019 için yapacağız. Savunma sanayi, demiryolu, istihdam fuarları, mermer ve çok sektörde fuar yapılabilecek. Kongre turizmi çok önemli, sabah kongreye gelen kişilerin tüm gününü burada geçirilecek sosyal donatılara sahibiz, kongre turizmi kişi başı bin 500 lira gelir getiren bir alan, binayı yapmak yetmiyor bunu strajetik bir planla ve doğru bir şekilde pazarlamak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

ETO SİYASET ÜSTÜ ETO seçimlerinde siyasi unsurların etkili olup olmadığına ilişkin soruyu soruyu Güler, “Camiamız siyaset üstüdür, ETO’ya müdahale edenler hata yaptıklarını fark edeceklerdir, üyelerimiz de buna sandıkta cevap verecektir” şeklinde yanıtladı.

YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI VAR

Termik santral ile ilgili kül depolama alanına evet oyu verdiklerini termik santrali onaylayıp onaylamadıklarına ilişkin soruyu ise Güler şöyle yanıtladı: “Termik santrale evet oyu vermedik, kül döküm sahsına evet oyu verdik, toplantıda önce çekimser oy kullandı arkadaşımız, sonra çekimser oy kullanılamaz denince çoğunluk kararına uyarak evet oyu verilmiştir. Termik santral konusuna gelince enerji çok değerli ülkenin kendi enerji kaynaklarını harekete geçirme gereği var, yenilenebilir enerji kaynakları var, rüzgar ve güneş şu anda Eskişehir’de kullanılıyor, şu an gündemde termik santral var, burada meselenin kamuoyuna net ve açık bir şekilde anlatılması gerekir Alpu Ovası tarımın merkezidir, burada termik santral yapılması konusu çok net değerlendirilmeli, kamuoyunda büyük bir bilgi kirliliği var, yapılırsa ne olacak yapılmazsa ne olur kamuoyu bilgilendirilmeli, enerji ve termik santrali ayrı ayrı ele almak lazım, termik santral yapılacaksa da bunun teknolojisinin kente anlatılması lazım.”

 

Bu haber toplam 539 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.