Erdoğan müjdeyi açıkladı; oraya da külliye...
KKTC Parlamentosu'ndaki özel oturumda konuşan AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, müjdeyi açıkladı. Erdoğan, KKTC'ye Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ve Millet Bahçesi inşa edileceğini duyurdu.

Kıbrıs Barış Harekatı'nın 47'nci yıl dönümü dolayısıyla KKTC'ye giden AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Lefkoşa'da Cumhuriyet Meclisi Özel Oturumu'nda milletvekillerine hitap etti.
 
Erdoğan, geçen Cuma günü yaptığı açıklamada, Kıbrıs meclisinde yapacağı konuşmada bir ‘müjde’ vereceğini açıklamıştı.
 
Erdoğan, "Kıbrıs davası büyük bir davadır. Bu dava, tarihiyle büyük, vicdanıyla büyük, mücadelesiyle büyük, 1974'te yazdığı kahramanlık destanıyla büyük bir milletin davasıdır" dedi.
 
Kıbrıs barış müzakereleri sürecinde gerçekleştirilen referanduma değinen Erdoğan, "Türk sözünde durur ama Rum sözünde durmaz" ifadelerini kullandı.
 
'Müjde'sini de açıklayan Erdoğan, Kuzey Kıbrıs'a yeni meclis ve cumhurbaşkanlığı külliyesinin yapılacağını söyledi. "KKTC'nin cumhurbaşkanlığının ne doğru dürüst cumhurbaşkanlığı binası var ne de parlamento binası var. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ile ilgili çalışmanın projesi bitti, inşasına başlıyoruz" değerlendirmesini yapan Erdoğan, "Buralardan kurtulalım. Her şeyiyle ihtişamlı bir parlamento binamız olsun" dedi.
 
 
Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan satır başları:
 
"Bugün bizim için çok ama çok anlamlı bir gün. Kıbrıs Barış Harekatı'nın 47'nci yıl dönümünde KKTC'de bulunmanın Cumhuriyet Meclisi'nin çatısı altında sizlerle bir araya gelmenin bahtiyarlığı içindeyim. Ebedi ve ezeli kardeşliğimizi tüm dünyaya isteseler de istemeseler de bir kez daha ilan ediyoruz.
 
'MÜJDE'DEN KÜLLİYE ÇIKTI
Bilindiği gibi KKTC Cumhurbaşkanlığı'nın düzgün bir külliye ve binası yok. Biz bunu KKTC'ye yakıştırmıyoruz. Şimdi Cumhurbaşkanlığı'nın külliyesi ile ilgili proje çalışmaları bitti ve inşaasına yakında başlıyoruz.
 
Bir millet bahçesi de yapalım istiyoruz. Devlet olmanın işte ifadesi budur. Bunu inşallah projeyi hayata geçirerek birilerine göstereceğiz. Aynı zamanda parlamento binası yapacağız. Mileltvekillerimizin kendilerini özgür ve rahat hissedebilecekleri alanları olsun istiyoruz. 500 dönüm arazi tahsis ettik"
 
ASİLTÜRK VE BAHÇELİ DE YANINDA
 
Erdoğan bugün saat 14.10 itibarıyla Kıbrıs'a hareket etmişti.
 
Öte yandan Kabine üyelerinin yanı sıra ‘Kıbrıs Barış Harekatı’ döneminin İçişleri Bakanı olan Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Oğuzhan Asiltürk ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de Kıbrıs'a gitti.

Diğer Yazılarımız