İbrahim Kalın: Başkanlık sistemi, yönetim tarihimizde yeni bir sayfa açtı
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, başkanlık sisteminin Türkiye’nin yönetim tarihinde yeni bir sayfa açtığını belirterek “Geçmişte zayıf koalisyon hükümetleri nedeniyle ülkemiz çok büyük siyasi, ekonomik sıkıntı ve krizlerle karşı karşıya kaldı, başkanlık sistemi bunu tamamen ortadan kaldırdı" dedi.

 
Sakarya Üniversitesi’nde düzenlenen bilim, kitap, sanat, film, spor ve kariyer festivalinde öğrencilerle bir araya gelen Kalın, "Başkanlık Sistemi'nin, işlerin hızlı yürümesinden ziyade ülkemize ne gibi katkıları oldu?" sorusunu yanıtladı.
 
Kalın, Başkanlık Sistemi'nin demokratik sistem içerisinde kuvvetler ayrılığını daha doğru zemine oturttuğunu savunarak “Yani Cumhurbaşkanlığı ile yasamayı net şekilde birbirinden ayıran, aslında ikisi arasında uzlaşıyı öngören, tavsiye eden, hatta zorlayan, yani uyum halinde çalışmalarını kolaylaştıran ve gerekli hale getiren bir sistemdir” diye konuştu:
 
“Halkın seçtiği bir Cumhurbaşkanının tamamen simgesel, onursal görev üstlenmesi, halkın iradesiyle uyumlu olmayan bir yaklaşım olurdu. Halk bir kişiye cumhurbaşkanı olarak yetki veriyorsa, bunu kullanması yönünde de bir görev tanımı, ister istemez bekleyecektir.
 
"Tabii ki Türkiye'de sistemin önceki dönemlerinden kalma birtakım alışkanlıklar, eksiklikler var. Bununla ilgili de bildiğiniz gibi geçen sene Cumhurbaşkanımızın talimatıyla mevcut sistemin eksikliklerini gidermeye yönelik Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay Bey'in başkanlığında çalışma yapıldı.
 
“Son tahlilde yönetim modelleri dinamik yapılardır, nasıl toplum dinamikse, ihtiyaçları değişiyorsa, yönetimlerin de bu ihtiyaçlara uygun şekilde kendilerini güncellemeleri gayet doğaldır."

Diğer Yazılarımız